Otomotiv ısı yönetim sistemlerinde termostat ile sıcaklık değişimlerinin kontrol stratejileri
Temperature variation control strategies with thermostats for automotive thermal management systems
- Tez No: 153032
- Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL TANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
IV Özet: Otomotiv endüstrisinde, motordaki normal yanma olayı ve yolcu konforu için, motorun ve araç içi sıcaklığının korunmasını sağlayan sisteme, otomotiv ısı yönetim sistemi denir. İçten yanmalı motorlarda, performans, emisyon seviyesi ve yakıt ekonomisi, yakıt sisteminin ve soğutma prosesinin başarılı yönetimine bağlıdır. Bu sistem genellikle, motor silindir bloğu ve silindir kafası içinde dolaşan su-etilen glikol karışımının devirini sağlayan kayış veya zincir tahrikli bir su pompası, blokaj tipi termostat, elektrik fanlı radyotör ve ısıtıcıdan oluşur. Her ne kadar, araç soğutma sistemi performansı yıllardır kabul edilen ve güvenilir bir seviyede olsa da, mekatronikteki gelişmeler, motor ve şase parçalarında geliştirmenin önünü açmıştır. Bu çalışmada, motor kontrol ünitesinden (ECU) ısı kontrolünün sağlanabilmesi için kullanılabilecek akıllı termostatlar incelenmektedir. Bu termostatlar ile, motor bloğu silindir çeperlerindeki ısı değişimleri, motor devrine bağlı olarak azaltılabilmekte ve soğuk bloğun ise daha hızlı ısıtılması sağlanabilmektedir. Bunun için birinci bölümde termostatların kullanım amacı ve termostat çeşitleri belirtilmiştir. İkinci bölümde, sıvı soğutmalı, içten yanmalı bir motorun, çalışması sırasında silindirde ve silindir kafasında oluşan sıcaklıkların önceden tahmin edilebilmesi için kullanılabilecek matematik modeli belirtilmiş ve servo motor tahrikli bir termostatın matematik modeli verilmiştir. Üçüncü bölümde bu matematik model yardımıyla bir bilgisayar programı hazırlanarak, bir motorun çalışması sırasında bazı sıcaklıklarının ölçülmesi sonucunda elde edilen değerler kullanılarak, diğer motor parçalarının sıcaklıklarının zamana bağlı olarak değerleri hesaplanmıştır. Dördüncü bölümde ise, akıllı termostatların verimli şekilde kullanımı için, motor kontrol ünitesinin (ECU) kullanıldığı ısıl sistem yönetim algoritmaları yer almaktadır. Sonuç bölümünde, mekatronikteki gelişmelerin, motorun soğutma sisteminin verimi üzerine etkileri anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Summary: The system responsible for maintaining engine and pas Sanger compartment temperatures which promote normal combustion events and passenger comfort, is called the automotive thermal management system. The operation of internal combustion engines depend on the successful management of the fuel, spark and cooling processes to ensure acceptable performance, emmission levels and fuel economy. The thermal management system traditionally circulates a water ethylene glycol mixture through the engine block using a belt driven water pump, blocking type thermostat valve, radiator with electric fan and a heater core. Although vehicle cooling system performance has been reliable and acceptable for many years, advanced in mechatronics have permitted upgrades to powertrain and chassis components. In this study, smart thermostats are examined for providing Engine Control Unit (ECU) based thermal control. With these thermostats, it can be possible to minimize combustion chamber fluctuations due to engine speed changes and quick heat of a cold block. In the first chapter, the aim of using thermostats and the types of thermostats are described. In the second chapter, mathematical model is explained to estimate the temperatures of cylinder and cylinder head during operation of a liquid cooled internal combustion engine and mathematical model of a servo motor driven thermostatic valve is given. In the third chapter, engine component temperatures are estimated from other component temperatures measured during the engine dinomometer test, by the computer program prepared according to the mathematical model explained in chapter two. In the fourth chapter, thermal system management algorithms based on ECU control are described for using smart thermostats efficiently. In summary part, the effects of improvements in mechatronics, on the efficiency of an engine cooling system is explained.