Ultrases yöntemi ile çeşitli mermerlerin ortalama tanecik boyutlarının tayini
Determination of mean grain size of some marbles by ultrasonic method
  1. Tez No: 153033
  2. Yazar: İSMAİL HAKKI SARPÜN
  3. Danışmanlar: PROF. SELAMİ KILIÇKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Bu çalışmada daha önce çalışılmamış olan mermer ortamında ultrases yöntemi ile ortalama tanecik boyutlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Akşehir, Eskişehir, Elazığ ve Uşak bölgesinden bazı mermerlerin ortalama tanecik boyutlarını ultrases hız, ilk arka cidar yansıması pik yüksekliği ve ultrases dalgası yutulma (attenuation) metotları ile belirlemek için kullanılacak referans grafiklerinin oluşturulması amaçlanmıştır. Ortalama tanecik boyutlarını bulmak için ilk önce ultrases dalgasının polikristalli yapılarla olan etkileşmesi anlatılmıştır. Daha sonra yutulma olayı incelenmiş ve ortalama tanecik boyutu bulma yöntemleri anlatılmıştır. Ayrıca, ortalama tanecik boyutunu bulmakta kullanılan ultrases sistemleri de açıklanmıştır. Sonuçta mermer numunelerinde ortalama tanecik boyutunu bulmak için kullanılan üç yöntemden ultrases hızı ve ilk arka cidar yansıması pik yüksekliği metotlarında referans grafikleri oluşturulmuş ve ortalama tanecik boyuttan optik mikroskoptan elde edilen değerlere göre % 10 'dan küçük hatalarla belirlenmiştir. Ultrases dalgasının yutulması metodunda, sistemde bulunan transducerlerin frekanslarının yetersiz oluşundan dolayı tüm numunelerde sonuçlar elde edilememiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, mean grain size of marbles which were not investigated before by ultrasound methods have been researched. Construction of reference diagrams in have been aimed to determine mean grain size by dependent on ultrasound velocity, attenuation and first backwall peak amplitude methods in Akşehir, Eskişehir, Elazig and Usak region's marbles. First interaction of ultrasound waves with polycrystalline structure has been explained to determine the mean grain size. So, attenuation is investigated and mean grain size determination methods have been described. Also, ultrasound systems have been explained. As a result, mean grain size of marble samples have been determined by less than 10% errors in two of three ultrasonic methods, which are ultrasonic velocity and first backwall peak amplitude. In ultrasonic attenuation method, because of the lack of convenient transducers in ultrasonic system, we were not able to get results in all marble samples. VI