Araştırma görevlilerinin iş tatminine etki eden faktörlerin yapısal eşitlik modelleriyle belirlenmesi
Determining factors affecting job satisfaction of researcher assistants with structural equation models
- Tez No: 153037
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. VEYSEL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
oz Yapısal eşitlik modellemesi, ölçülen ve gizil değişkenler arasındaki nedensel yapılan ortaya çıkarmak için kullanılan bir istatistiksel yöntemdir. Yapısal eşitlik modellemesinin temel amacı, gizil kurulumlar arasındaki nedensel bağlantıların analizidir. Bu tekniğin LISREL yaklaşımıyla birleştirilmesindeki temel amaç, modelleme sonucu elde edilen yapısal modelin görsel gösterimim sağlamaktır. Bu tez çalışmasının amacı, yapısal eşitlik modellemesi aracılığıyla Eskişehir Anadolu Üniversitesinde Ağustos 2003 yılında ilgili birimlerde görev yapan öğretim görevlisi, araştırma görevlisi ve okutmanların kişisel değerlendirilmeleri yardımıyla iş tatmin düzeylerine etki eden faktörleri belirlemek ve bir öneri model geliştirmektir. vıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY Structural equation modeling is a statistical method used for revealing causal structures (relationships) among measured and latent variables. The basis objective of structural equation modeling is the analysis of causal links among latent structures. The fundamental goal of combining this method with LISREL approach is to provide visual projector of structural model obtained from modeling. The purpose of this study was to improve a proposal model and to identify factors affecting job satisfaction levels, by the help of personal evaluations of academicans (lecturer, researcher assistant) working in connected units through structural equation modeling at Anadolu University, in August 2003. vm