Silindirik koordinatlarda ısı iletimi denkleminin nümerik incelenmesi
Numeric investigation of the heat conduction equation in cylindrical coordinates
  1. Tez No: 153038
  2. Yazar: EMRE TÜFEKÇİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BERRİN ERBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Bu çalışmada kampana fren sistemindeki sıcaklık dağılımının değişimi frene basıldığı andan itibaren, geçici rejimde ve tek boyutta (r,t) incelenmiştir. Sistemin matematik modeli bir içice silindir problemi olarak oluşturulmuş, balatalar içteki silindir, kampana da dıştaki silindir olarak düşünülmüştür. Balatalar ile kampananın temas ettiği yüzeydeki sürtünmeden dolayı ortaya çıkan ısı; arayüzeyde sürekli bir ısı üretimi olarak ele alınmıştır. Balatalar ile kampananın yüzeylerinin fren yapma esnasında tam olarak temas ettiği varsayılmıştır. Geçici rejimde enerji denklemi kampana ve balatalar için silindirik koordinatlarda bir boyutlu (r,t) olarak yazılmıştır. Denklemler sonlu farklar yöntemi ile ayrıklaştırılmış, implicit olarak çözülmüştür. Sonuçlar literatürdeki sonuçlarla karşılaştırılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY In this study, the unsteady temperature distribution in a drum brake system during a stopping time has been studied in one dimension (r,t). The mathematical model of the system has been modelled as a composite hollow cylinder problem; the inner hollow cylinder the shoes, and the outer the drum. The heat generated because of the friction between the drum and the shoes has been estimated as a continuous heat generation in the interfacial area. The surfaces of the drum and the shoes have been estimated to be in perfect contact on the interface during braking. The unsteady energy equations have been written in the cylindrical coordinate system and in one dimension (r,t). The equations have been discretized using finite difference method and solved implicitly. Results have been compared with the results found in literature.