Granit seramik karolarda görülen leke tutma hatasının giderilmesi ve seramik atıkların değerlendirilebilirliğinin araştırılması
Remedies for the stained of porcelain tiles and investigations of possibility of re-evaluating for porcelain tiles wastes
  1. Tez No: 153036
  2. Yazar: GÜRKAN CANKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ENDER SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Bu çalışmada, granit seramik yer karolarında görülen leke tutma olayının sebepleri ve bunların nasıl giderilebileceği araştırılmıştır. Bu amaçla pişme sıcaklığı, elek bakiyesi, hammadde özellikleri gibi parametrelerin karo yüzeyinin leke tutma dayanımına etkileri deneysel çalışmalarla belirlenmiştir. Laboratuar çaplı preste 100x60x5mm boyutlarında tabletler basılmış ve pişirilmiştir. Pişmiş tabletler üzerinde çekme, mukavemet, su emme, lekeye dayanım ve renk testleri testleri uygulanmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda yer karosu massesinin elek bakiye oranın düşürülmesi, kaliteli hammadde kullanılması ve tabletlerin yüksek sıcaklıklarda pişirilmesi durumunda lekeye dayanımda olumlu sonuçlar alınmıştır. Çalışmanın ikinci kısmında ise granit yer karosu üretiminde ortaya çıkan atıkların yeniden değerlendirilebilirliği araştırılmıştır. Üretimin çeşitli safhalarında ortaya çıkan ham ve pişmiş karo atıklarının belli oranlarda ilavesiyle hazırlanan tabletlere testler yapılmıştır. Sonuç olarak ham atıkların reçete içinde yüksek oranlarda yeniden kullanılabileceği; pişmiş atıkların ise reçeteye en fazla %3 oranında katılarak yeniden değerlendirilebileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY In this work, the possible reasons and remedies for the staining of granite ceramic tiles have been analysed. To achieve this goal, the effects of firing temperature, screen residue and raw material properties on staining of tiles have been experimentally determined. By using a laboratory-scale press, tiles of 100x60x5mm size were obtained and then fired. Shrinkage, strength, water absorption resistance to stain and color tests were performed on the tiles. The obtained results indicate that it is possible to improve the staining resistance of tiles if screen residue ratio is decreased, better quality raw material is used and firing is performed at high temperatures. The second part of the study deals with the possibility of re-evaluating waste tiles obtained during production. Raw and fired tiles obtained during different stages of production have been mixed in certain proportions with the main raw material. It was determined that raw wastes could be used together with the main raw material in high proportions; whereas fired wastes could be added to the raw material at a maximum percentage of 3 %.