Ag-CdO elektrik kontak malzemelerinin toz metalurjisi ile üretimi ve ark erozyon davranışlarının incelenmesi
The production of Ag-CdO electrical contact materials by powder metallurgy and the investigation of the contact materials of arc erosion behaviors
- Tez No: 153039
 - Danışmanlar: PROF.DR. REMZİ GÜRLER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
 - Yıl: 2004
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 101
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada toz metalürjisi yöntemiyle üretilen Ag-CdO esaslı kontak malzemelerinin özelliklerine CdO oranının etkisi incelenmiştir. Ag ve Cd tozları gaz atomizasyonu ile üretilmiş, üretilen Cd metal tozları ısıl işlem fırınında 200-600 °C arasında kademeli olarak oksitlenmiştir. Ag ve CdO tozlan mekanik alaşımlama cihazında bilyalı ve bilyasız karıştırılmış, daha sonra 700 MPa da preslenmiş ve 800 °C de sinterlenmiştir. Üretilen kontak malzemelerinde CdO oram %5 - %10 arasında değiştirilmiştir. Sabit ve hareketli kontak çiftlerinin malzemeleri aynı türden seçilmiştir. Numuneler belirli çevrim değerlerinde alınarak ağırlıkları ölçülmüş ve yüzeyleri incelenmiştir. Deneyler elektrik deney düzeneğinde 220V, 50Hz ve 8 A alternatif akım şartlarında ve saniyede 1 açma-kapama (çevrim) olacak şekilde yapılmıştır. Çevrim sayısı 50000'e kadar çıkartılarak çevrim sayısı ile ağırlık kaybı arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. Bütün kontak malzemelerinde ilk 10000 çevrimde hızlı bir ağırlık kaybı olduğu, daha sonra bu ağırlık kaybının giderek azaldığı belirlenmiştir. Artan CdO oranıyla ark söndürme özelliğinde iyileşme olurken ağırlık kaybının azaldığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the effect of CdO content on the properties of Ag-CdO based contact materials produced by powder metallurgy were inverstigated. Following production of Cd powders, they were oxidized step by step in the heat treatment furnace at 200-600 °C. Then Ag and CdO powders were mixed in mechanical mixer, pressed at 700MPa and sintered at 800 °C. The CdO content in contact materials was changed between 5% and 10%. Both contact weights were measured after certain cycles and surfaces were examined using SEM. Experiments were carried out at 200V, 50Hz, 8A AC and cycled at 1 operation per second. The number of cycles were increased up to 50000 operations. It was observed that all the samples were loosing weights rapidly up 10000 cycles and after that the weight losses were slow up to 50000 cycles.. While increasing the CdO content on Ag-CdO contacts, the weight losses were decreased and also it was observed that arc extinguishing properties were improved with increasing CdO content.