Eskişehir'deki yığma yapılar ve kusurları
Masonry constructions in Eskişehir (centre) and faults of masonry constructions in Eskişehir (centre)
  1. Tez No: 153047
  2. Yazar: HASAN OLCAY AKYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET TOPÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Devlet İstatistik Enstitüsü' nün 2000 yılında yapmış olduğu bina sayımına göre Eskişehir' de 1929-2000 tarihleri arasında yapılmış binaların %45' i Yığma Yapılardan, %55' i Betonarme Yapdardan oluşmaktadır. Yapdan gözlemlere dayanarak bu oranın bilhassa 1999 Marmara depremi sonrası, Yığma Yapdar lehine arttığı söylenebilir. Bu artışın nedenleri ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik şartlar ve 1999 Marmara depremi sonrası insanları yüksek katlardan korkması söylenebilir. Sadece bu tabloya bakarak Yığma Yapıların en az Betonarme Yapdar kadar önemli olduğu ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada,Yığma yapmm ;. Mühendislik hizmeti alıp almadığı,. Ruhsatının olup olmadığı,. Taşıyıcı duvarlarından kullanılan malzemenin ( tuğla, gazbeton, taş,.... ) standartlara uygun olup olmadığı,. Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapdar Hakkında Yönetmelik,1997' ye uygun olup olmadığı,. İmalat kusuru olup olmadığı, araştırılmıştır. İncelenen yapdar Eskişehir Merkez mahallerinde rasgele seçilmiştir. Kullanılan, tuğlalardan alınan örneklerde Birim Hacim Ağırlık ve basınç Dayanım deneyleri yapılmıştır. Sonuç özetlenirse : durum son derece kötüdür. Çalışma aşağıdaki bölümlerden oluşmaktadır : 1. Bölümde ; Yığma yapdarla ilgili yönetmelikler, standartlar ve tuğlalar üzerinde yapdan deney sonuçları ortaya konmuştur. 2. Bölümde ; Yığma Yapdarla ile ilgili istatistiklere yer verilmiştir. 3. Bölümde ; Yapdan araştırmada elde edilen veriler yer almaktadır. 4. Bölümde ; Sonuçlar değerlendirilmiştir. iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY According to the building count by Prime Ministry State Institute of Statistics in 2000, buildings were built 1929 and 2000 in Eskişehir, %45 of which consist of masonry construction and %55 of which consist of reinforced concrete construction depending on the observation. It can be said that this rate especially to be to masonry construction's advantage after the earthquake in 1999. This increase's reasons could be our country's economical condition and being scared of high buildings after the 1999 earthquake. Just by looking at this table it is appereared that masonry constructions are as important as reinforced concrete constructions. In this studying masonry construction:. Which is taken into engineering service or not.. Has a permission or not.. Whose conveyor's walls equipment is used (brick, tulle, concrete, stone....) is suitable or not for the standart.. The statutes that are about the constructions are built in calamity regions is suitable for 1997 or not.. Has a manufactoring fault or not were researched. The construction that searching were chosen randomly in the centre of Eskişehir' s wards. From the samples which were gotten from the bricks which were used the unit capacity weightress and pressure solidarity tests were done. To sum up : The condition is extremely bad. The work consists of these sections. 1. section ; The instructions about masonry construction, standarts and the results of tests on bricks are brought up a matter. 2. section ; The statistics about masonry construction are discussed. 3. section ; The datums from the searching are situated in. 4. section ; The results are evaluated.