Sibstitüent içeren bazı fenil piridin türevlerinin asitlik ve bazlıklarının kuantum kimyasal incelenmesi
The search of some phenil piridine derivatives that consist of substituents, according to their acidic base kuantum chemical facts
- Tez No: 153048
- Danışmanlar: PROF.DR. CEMİL ÖĞRETİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
in ÖZET Bu çalışmada, sübstitüent içeren bazı fenil piridin türevlerinin asitlik ve bazlıklannın kuantum kimyasal özellikleri semiempirik yöntemlerle teorik olarak hesaplanmış ve literatürde bulunabilen deneysel verilerle olası paralellik araştırılmıştır. Genel olarak heteroaromatik bileşikler, piridinin yapısı, bazikliği, reaksiyonları hakkında bilgi verilmiş, asit ve baz kavranılan incelenmiş ve hesaplama yöntemleri hakkında teorik bilgi sunulmuştur. Semiempirik yöntemlerle bulunan sonuçlar tablolar halinde verilmiş,bu sonuçlar grafiklere aktarılarak veriler arası ilişkiler incelenmiş ve açıklanmıştır. Teorik olarak hesaplanan asitlik sabitleri ile deneysel veriler karşılaştırılmış ve bazılarında uyum gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARRY In this research, some Phenil Piridine derivatives that consist of substituents, according to their acidic and base Kuantum chemical facts, counted as teorically with semiempirik methods and experimental counts that found parallel to possible facts, researched. In general, heteroarmomatik compounds, structure of Piridine, base, and reactional movement was informed. Their acid and base concepts examined and then- counting methods presented with a teorical information. Results that found with semiemprik methods given as a chart style and this transformed results compared with each other and explained by this way. Acidic mains and experimental datums that counted with a teorical methods compared and their adaptation has seen with each other.