Divriği peleti ve Yozgat-Sorgun-Yeniçeltek linyit kömürü kullanılarak sünger demir üretimi
Production of sponge ıron by using Divriği pellets and Yozgat-Sorgun-Yeniçeltek lingite coal
  1. Tez No: 153050
  2. Yazar: ERHAN KÖRPE
  3. Danışmanlar: DR. ABDİ AYDOĞDU, Y.DOÇ.DR. NECMİ GÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
IV ÖZET Bu tez çalışmasında, elektrikle ısıtılan bir döner fırında DIVHAN (Divriği/Sivas) şirketinin ürettiği demir peletleri ve Yozgat-Sorgun-Yeniçeltek linyit kömürü kullanılarak sünger demir üretilmiştir. Deneylerde, indirgeyici olarak kullanılan kömürün içerisindeki sabit karbonun peletteki toplam demire oranı (Csabit/Fe), sıcaklık ve süre parametreleri incelenmiştir. Csabit/Fe oranı 0,3-1,0 arasında değiştirilerek, 900, 950 ve 1000°C sıcaklıklarda 30, 60, 120 ve 240 dakika arası sürelerde deneyler yapılarak optimum deney parametreleri belirlenmiştir. Bu deneylere ilave olarak, 120 dakika indirgenme süresinde 900, 950 ve 1000°C sıcaklıklarda ve Csabit/Fe oram 0,4 ve 0,5 için Ankara/Kızılcahamam bölgesinden temin edilen kireçtaşı kullanılarak kireçtaşı ilavesi ile de deneyler gerçekleştirilmiştir. Kireçtaşı ilavesi fırına beslenen kömürün ağırlığına bağlı olarak %10, %15 ve %20 oranlarında yapılmıştır. Elde edilen ürünlerin metalleşme yüzdesi, metalik demir, toplam demir, karbon ve kükürt miktarı ile tane boyutu 3,35 mm altında kalan miktarı tespit edilmiştir. Deneyler sonucunda elde edilen ürünlerde %98'e varan metalleşme yüzdesi değerleri elde edilmiş ve üretilen sünger demirin elektrik ark ocaklarında hurda yerine veya hurda ile birlikte kullanılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, production of sponge iron in an electrically-heated rotary kiln was studied by using Divriği pellets produced by DİVHAN (Divrigi/Sivas) and Yozgat-Sorgun-Yeniçeltek lignite coal. The parameters investigated in the experiments were; the ratio of fixed carbon in the coal to total iron in the iron oxide (Cfixed/Fe), the reduction temperature and the reduction time. The optimum experimental conditions were determined for the CfLXed/Fe ratios between 0.3-1.0, the reduction temperatures at 900, 950 and 1000°C and the reduction times of 30, 60, 120 and 240 minutes. In addition, the experiments were also conducted with the adition of limestone obtained from Ankara/Kızılcahamam area for the reduction time of 120 minute, at the temperatures of 900, 950, 1000°C and for the Cfixed/Fe ratios of 0,4 and 0,5. The limestone additions were performed at 10%, 15% and 20% depending on the weight of the coal fed into the kiln. The percent metallization, metallic iron, total iron, carbon and sulphur values in produced sponge iron and also the amount of sponge iron particles -3,35mm were determined. As a result of the experiments the metallization values up to 98% were obtained and it is seen that the sponge iron produced can be used in electric arc furnaces together with scrap or as an alternative to the scrap.