PGE2 ve PGF2 alfanın trakeal, düz kas üzerindeki etkilerinde trakea epitelinin rolü
  1. Tez No: 15306
  2. Yazar: RAMAZAN ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TÜLİN SÖYLEMEZOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Ö Z E T İzole koyun trakea şeritleri kullanılarak yapılan bu çalışmada 1- Ach`e verilen kontraktil cevaplar sırasında trakea düz kasının duyarlı lığını değiştiren herhangi bir faktörün epitelden salgılanmadığı diğer bir deyişle trakea e- pitelinden inhibitör veya eksitatör bir madde veya maddeler salgılanıyorsa dahi bunun koyun trakea düz kasında etkisiz, olduğu gözlendir 2-32 ng/ml vs daha fazla konsantrasyondaki Ach5 e verilen kontraktil cevapların, solubi guanilat siklaz inhibitörü olan metilen mavisi tarafından artırıldığı saptandı,. Ancak bu artışın epitelli ve epiteli tahrip edilmiş dokular da farklı olmadığı gözlendi. 3 - Koyun trakeasında etkisiz olduğu belirtilen ?GP" alfa Ach`e verilen kontraktil cevapları anlamlı bir şekilde azalttı, Ancak bu azalışın epitelli ve epiteli tahrip edilmiş dokularda farklı olmadığı saptandı 4 - PGE2 ve sodyum nitroprussiyat epitelli ve epiteli tahrip edilmiş preperatlarda Ach`e verilen kontraktil cevapları azaltırken iki doku arasındaki cevapların anlamlı bir farklılık göstermediği gözlendi.
Özet (Çeviri)
>c- 8. S ü M MÂSI These results have been obtained in 'our study ? 1 - No factor changing the sensitivity of sheep tracheal smooth muscle was released from the epithelium during the contractile responses to Ach^in other words 0 if an inhibitory or exitatory factor(s) are released from sheep tracheal epithelium, they are ineffective in isolated sheep tracheal smooth muscle strips - 2 - Contractile effects to 32 ng/ml or more AchP.«vere enhanced by a soiubi guanyiate cyclase inhibit or «met hylene blue t but this enhancement was not different both in intact and epithelium denuded tracheal tissue, 3 - ?GP« alpha j which is known to be ineffective on isolated sheep tracheal tissue ? attenuated the contrac tile responses to Ach^Sut this attenuation was not diffe rent both in intact and epithelium denuded tracheal tissue, 4 - PGlo a32^ Ha nitroprussid attenuated the contrac tile responses to Ach both in intact and epithelium denu ded tracheal tissue and no significant difference was found between theese response s *