Otoyol-Iveco fabrikasında otobüs imalatında kullanılan direç kaynak makinalarının optimizasyonu
Optimum conditions of resistance spot welding machines for bus production in Otoyol-Iveco factory
- Tez No: 153067
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET OĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Anahtar Kelimeler : Optimizasyon, direnç nokta kaynağı, kalite, enerji tasarrufu Otomotiv sanayinde birçok kaynak yöntemi bir arada kullamlmaktadır.Otomobil- otobüs gövdesinin montajında kullanılan esas kaynak yöntemi direnç nokta kaynağı olup MIG/MAG kaynağı, yumuşak lehimleme ve oksijen kaynağı (kaporta işleri) gibi kaynak yöntemlerinden de yararlanılmaktadır. Günümüzde her alanda çağımızın gereği, büyük ve hızlı değişimler yaşanmaktadır. Kendisini yarınlara taşıma ve gelecekte ayakta kalmayı hedefleyen işletmeler bu değişime ayak uydurmak zorundadırlar. Bu konuda da en büyük etken 'Kalite'dir. İşletmeler, müşteri gereksinimlerini karşılayabilmek için, kaliteye bakış açılarını ve yaklaşımlarını değiştirmek zorundadırlar. Bu kapsamda üretkenlik, kalite ve minimum maliyetli ürünü oluşturmanın eş zamanlı mühendislik çalışması olarak ele alınması gerekir. Üretim maliyetlerini azaltmak için, standartlaştınlmış bir proses elde etmek ve kaliteyi artırmak amacıyla direnç kaynaklarında optimizasyon çalışması gerekliliği ortaya çıkmıştır. Çünkü, otobüs gövde ve iç sac komplelerinde araç modeline göre ~ 15000 - 25000 punta bulunmaktadır. Optimizasyonun yapılma amaçlan;. Kaliteyi artırmak. Punta kaynak prosesinin güvenilirliğini sağlamak. Çapağı azaltarak, çapak temizleme gibi katma değeri olmayan işleri azaltmak. Direkt ve endirekt yardımcı malzeme sarfiyatım azaltmak (elektrod, kaynak kablosu, elbise, gözlük, bakır vb.). Çapak kaynaklı arızaları azaltmak. Enerji tasarrufu sağlamak. Çalışma ortamının iyileşmesini sağlamaktır. İlk bölümde çalışmayı tamtıcı bir giriş yapıldıktan sonra ikinci bölümde, direnç nokta kaynağı detaylıca ele alınarak, bu kaynak metodunun prensibi, kullanılan teçhizat, kaynak çevrimleri, direkt ve seri kaynak düzenlemeleri, direnç nokta kaynağının uygulama alanları, avantaj lan ve sımrlamalan, kaynak çekirdeğinin oluşumu, direnç nokta kaynağım etkileyen parametreler, direnç nokta kaynağı için istenmeyen yüzey koşulları, kaynak programları ve kaynak kalitesinin belirlenmesinde kullanılan deneyler tanıtılmıştır. Bu bölümde aynca otomotiv sanayinde direnç nokta kaynağı uygulamalan ve kullanılan direnç nokta kaynak makinalan tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde direnç nokta kaynağında kullanılan elektrodlar konu edilmiştir. Bu bölümde elektrodlann görevleri, kullanılan elektrod malzemeleri, elektrod başlıklanndan birinin ömrünün belirlenebilmesi için gerçekleştirilen deneyler tanıtılmıştır. Otomotiv sektöründe yaygm olarak kullanılan, direnç nokta kaynağımn optimizasyon çalışmalan kaynak kalitesinin standartlaştınlması ve kalitede sürekli iyileşmenin sağlanması amacıyla yapılmıştır. Bunun içi Otoyol-İveco fabrikasında deneyler yapılmış ve çıkan sonuçlar grafiklenip değerlendirilerek optimum şartlar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Key Words : Optimum conditions, resistance spot welding, quality, power economy In this work which is about find the optimum conditions is done in Otoyol-Iveco Adapazarı factory. Nucleus sizes and variable current related to endurance, welding time and press time is investigation at resistance spot welding machines in bus sheet cover line. 400 test sample is prepared and than pull-test is applicated in Otoyol San.A.Ş. For 1+1 thickness cover sheet of galvanized minimum current with maximum endurance is get and this test results are graphicated, end of optimum conditions is supplied. As a result of these test and working; power possesion is %30 and resistance spot welding standarts is supply so product quality is increased. Ill