A strategic audit for Otoyol Pazarlama
Otoyol Pazarlama'nın stratejik yönden incelenmesi
- Tez No: 42852
- Danışmanlar: PROF.DR. RAYMOND E. MİLES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
öz Bu tez Türk ticari vasıta sektöründe bir distribütör şirket olan Otoyol Pazarlama' nın kapalı bir ekonomiden gümrük birliğine ve iç pazar odağından global pazarlara yönelişi sürecinin stratejik yönden analiz ve değerlendirmesini içermektedir. Pazarın mevcut dinamiklerinin incelenmesinin ardından şirketin tarihçesi, bugünkü durumu ve yapısı, mevcut stratejisi, faaliyet alanları ve bunların zaman içindeki değişimi irdelenmiştir. Ardından sektörel analiz bölümünde, Prof. Michael Porter ile Prof. Raymond E. Miles ve Prof. Charles C. Snow' un metodolojileri ışığında sektörel dinamikler ve değişiminin kaynağı olan etkenler ayrıntılı bir şekilde analiz edilmiştir. Son olarak, Otoyol Pazarlama'nın yeni strateji ve hedefleri, şirketin yapısal parçalan olan organizasyon yapısı, süreçleri, sistemleri, insan kaynaklan yönetimi ve yönetim felsefesinin dinamik bir teşkilat ve rekabetçi bir ortam içerisinde“en iyi uyum”u sağlayacak şekilde tasarlanması yönünde incelenmiş ve değerlendirilmiştir
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research is based on the strategic audit of Otoyol Pazarlama, a distributor company in Turkish commercial vehicle business, in phase of fast transition from protection to customs union with European Community and from national industry focus to opening to global markets. The existing dynamics of the market have been analyzed followed by a general look to the company, to ite current strategy and operations and their evolution over time. The industry section is a deeper analysis of the current dynamics and future trends based on the combination of the methodologies of Prof. Michael Porter and Prof. Raymond E. Miles and Prof Charles C. Snow. Then the author studied the new strategic direction of the company involving the other building blocks of the organization such as structure, systems, processes, human resources and managerial philosophies to design the“best fit”in a dynamic network and a competitive environment.