Ülkemizde beton yolların kullanılabilirliğinin araştırılması
Researching of fisibility of concrete roads in our country
- Tez No: 153068
- Danışmanlar: PROF.DR. KEMALETTİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Anahtar kelimeler : Beton yol, esnek üstyapı, rijit üstyapı Uluslararası platformda ülkemiz, hak ettiği konumda bulunmasa da, jeopolitik konumu Türkiye'nin ekonomi potansiyelinin bir çok ülkenin üstünde olduğu gerçeğini ortaya koymaktadır. Taşımacılığın %94 oranda karayolları üzerinden yapıldığı Türkiye'de, yüksek trafik yoğunluğuna sahip otoyolların tamamı asfalt kaplamadır. Bu kaplama tipi, ihtiyaca tam olarak cevap verememekle birlikte tamamen dövize endeksli olduğu için ülke ekonomisine her geçen yıl daha fazla yük getirmektedir. Bu çalışmada, bir çok ülkede kullanılan ve Türkiye'de henüz deneme aşamasında olan beton yolların ülkemize getireceği teknik, sosyal ve ekonomik avantajlar ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
RESEARCHING OF FISIBILITY OF CONCRETE ROADS IN OUR COUNTRY SUMMARY Keywords : Concrete road, flexible pavement, rigid pavement Even if, our country has not the right position on the international platform, its geo-politic position shows that, the economical potential of Turkey is more powerful than many other countries. In Turkey, %94 of transportation is made on main roads, and the highways that have high traffic density are overall asphalt roads. These flexible pavements are not powerful to cover the requirements and also, they have a high value for the country economy, because of belonging foreign exchange. In this study, the technical, social and economical advantages of concrete roads that are used by many other countries but for our country is in the test stage yet, have been explained. XI