İzmir Körfezi'nde escherichia coli ve escherichia coli virüslerinin oranı
  1. Tez No: 1532
  2. Yazar: ROOZBEH BAHRAMİ NEJAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELAHAT OKUYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
38 - ÖZET İzmir körfezine ^ ula şan kanal ve şehirlerin geçtiği farklı 4 semtten su örnekleri alınıp mikrobiyolojik olarak toli bak- terisi ve bunların, virüslerinin oran ve ilişkileri araştı rıldı, o Farklı semtlerde değişik bulaşmalara uğrayan sularda total bakteri sayısı incelendi ve bunların içinde koli oranı sap tandı. İlde edilen sonuçlara göre daha çok fekai bulaşıaa uğramış birinci su örneğinde koliler total bakterilerin ço ğunluğunu oluşturmaktadır* Bu sudan değişik plak morfoloji sine sahip bakteri virüsleri elde edildi. Bu fakların sayısı kolilerle paralellik göstermiştir* İkinci ve üçüncü su örneğine çok sayıda deri ve farklı en düstriyel fabrikaların atık raaddeleri karıştığından değişik bakteri ve faj oranı tesbit edildi» Deri fabrikaları ve diğer fabrikaların atık maddelerinin kanala karıştığı yerden alınan 2 nolu su örneği en yüksek total bakteri sayısına sahip olup bunun yarısı kadarını ko liler oluş turuyordu“ Bu su örneğinde faj sayısının sz olarak bulunması uygun suz dış ortamın etkisinden dolayı olduğu kanısına varıldı.- 39 - Yine ağır bir kimyasal atık maddelerin bulaşımına uğramış ire kanalın denişe açıldığı yerden, alman 3 nolu su örneğin- de faj sayısında daha da azalma olduğu saptandı,. Bu sudan soyutulan koli bütün diğer su örneklerinden elde edilmiş fajlara dirençli olduğu görüldü» Körfezin içinden alınan 4 nolu su örneğinden izole edilen koliler bütün faklara duyarlı olduğu görülürken^ bu su ör neğinde kolifajs rastlanmamıştır* Bu sudan izole edilen kolinin antibiotik duyarlılık testleri yapıldı ve kullanılan antibiotiklerin biri dışında diğerlerine duyarlı olduğu anlaşıldı ve bu kolinin bir hayran kolisi olduğu düşünüldü. Sonuçta zararlı re toksik atık maddelerin faj ve bakterile rin çoğalmalarına etkili olduğu ve özellikle bakteriycfa.j- ların ölümüne neden olarak ortamın bakterilerden arındırma işlemlerini etkiledikleri saptandı «. Bu bulgular farklı yerlerden soyutuian total bakteris koiij koliîa.j ve bunların birbirlerine oranı ve ilişkileri araştırılarak elde edilmiş- ”ciro ayrıca sularda bakteriyofaj sayımının önemi bu çalışma ile anlaşılamış oluyor*
Özet (Çeviri)
~ 40 SUMMARY Water samples were taken, from the four different parts of the sewage canal and from the coastal sea of İzmir "bay» The proportion and the relationship of E,eoii aad it's viruses which were found in. the water samples were inves tigated, Ta® total amount of bacteria aad the proportion of E0coii -fere determined in water samples taken from different re gie as o Our studies revealed that the highest amount of bacteria consisted in the first water sample were fecal contamla-, ted E,coii