Numerical analysis of settlement, and stress concentration ratio in clayey soils reinforced by floating single aggregate piers
Yüzer, tek geo-kolonlarla güçlendirilmiş killi zeminlerin oturma, ve gerilme konsantrasyon oranının numerik analizi
  1. Tez No: 153346
  2. Yazar: SARP KEMALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
öz YÜZER, TEK GEO-KOLONLARLA GÜÇLENDİRİLMİŞ KİLLİ ZEMİNLERİN OTURMA, VE GERİLME KONSANTRASYON ORANININ NÜMERİK ANALİZİ KEMALOĞLU, Sarp Yüksek Lisans, İnşaat Mühendisliği Bölümü Tez yöneticisi: Prof. Orhan Erol Nisan 2004, 133 sayfa Bu araştırma, geo-kolonlarm, yumuşak zeminlerdeki nümerik sonuçlarını tartışmaktadır. Analiz için, FLAC 2D (Fast Lagrangian Analysis of Continua) sonlu farklar prensibi ile hazırlanmış bilgisayar programı kullanılmıştır. FLACtaki axisymmetry komutu, problemin yansı modellenip, bir eksen etrafında döndürülmek suretiyle üç boyutlu bir model elde edilmesine izin vermiştir. Bu araştırmanın temel amacı, gerilme konsantrasyon oranı, ve oturma azaltma oranlan ile taş kolon boyu, çapı, elastik modülü, ve uygulanan temel yükleri arasında bir bağıntı bulmaktır. Analizlerde, 1.30 m çapında dairesel temel altına yerleştirilmiş, çaplan 60 cm, ve 80 cm olan, boylan sırası ile 1 m, 1.5 m, 2 m, 3 m olan geo-kolonlar kullanılmıştır. Kolon rijiditesinin oturma davranışına etkisini gözlemlemek açısından iki adet kolon elastikmodülü seçilmiştir. Modelleme üç aşamadan oluşmaktadır. Birincisi, FLAO ta oluşturulan ağın (mesh) doğruluğunu kontrol etmek için, elastik parametrelerle modellenmiş yumuşak zemine uygulanan temel yüklerinin meydana getirdiği oturma değerlerinin analitik yollarla bulunanlarla karşılaştırılması. Tatmin edici sonuçlar elde edildiği takdirde, rijit bir temel, ve geo-kolonların modellenmesi suretiyle yüklemeye devam edilmesi ikinci ve üçüncü aşamaları oluşturmaktadır. Temel yükleri olarak, kolonların değişik yükler altındaki davranışlarını görmek açısından, 25 kPa, 50 kPa, 75 kPa, ve 100 kPa alınmıştır. Bu araştırmanın somut sonuçlan vardır. L/d oranı 3. 75 'ten fazla olan kolonların oturmaya ekstra etkisinin hemen hemen hiç olmadığı, ve bu suretle 60 cm çapta 3 m'den fazla boyu olan kolonlar ile ekstra oturma iyileştirmesi yapılamayacağı sonuç olarak özetlenebilir. Anahtar Kelimeler : geo-kolonlar, gerilme konsantrasyon oranı, oturma azaltma oranı, zemin iyileştirme. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT NUMERICAL ANALYSIS OF SETTLEMENT, AND STRESS CONCENTRATION RATIO IN CLAYEY SOILS REINFORCED BY FLOATING SINGLE AGGREGATE PIERS KEMALO?LU, Sarp M.S., Department of Civil Engineering Supervisor: Prof. Dr. Orhan Erol April 2004, 133 pages This study discusses the results of numerical modeling aspect of aggregate pier foundations (aggregate piers) in soft, compressible soils. FLAC 2D (Fast Lagrangian Analysis of Continua), a finite difference code is utilized in the analyses. Use of axisymmetry enabled to visualize a three dimensional model throughout this research. The primary objective of this research is to make comparisons for stress concentration ratio V, and settlement reduction ratio (3 for given variables consisting of length, diameter, elastic modulus of the aggregate piers, and foundation pressures. Analyses have been carried out with 1, 1.5, 2, and 3 m long piers with diameters of 60 cm, and 80 cm, placed under a circular footing in 1.30 m diameter. Two values for elastic modulus of the piers have been used to reflect the effect of pier stiffness on settlement behavior. Analysis and design methodology have been carried out in three instages. The first stage consists of modeling the matrix soil with an elastic constitutive model and exerting foundation pressures to first check the accuracy of the mesh by comparing the effective vertical stress and settlement values by analytical methods. Once satisfactory results are achieved, modeling of a rigid foundation is carried out. Consequently, aggregate piers are modeled and loaded. For foundation pressures, a range of values consisting of 25, 50, 75, and 100 kPa have been chosen to see the behavior of piers under variable foundation pressures. There are solid outcomes of this study. It concludes by stating that the settlement behavior of piers having L/d ratios greater than 3.75, are alike. Thus, there is almost no additional settlement improvement achieved with piers longer than 3 m with 60 cm pier diameter. Key Words : aggregate piers, stress concentration ratio, settlement reduction ratio, ground improvement IV