Morphometric and genetic differentiation between Anatolia and Cyprus Bombus (Bombus) terrestris (L. 1758) populations
Anadolu ve Kıbrıs Bombus (Bombus) terrestris (L. 1758) toplumları arasında morfometrik ve genetik farklılaşmalar
- Tez No: 153575
- Danışmanlar: PROF.DR. AYKUT KENCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
öz ANADOLU VE KIBRIS BOMBUS (BOMBUS) TERRESTRİS (L. 1758) TOPLUMLARI ARASINDA MORFOMETRİK VE GENETİK FARKLDLAŞMALAR BETON, Damla Yüksek Lisans, Biyoloji Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Aykut Kence Eylül 2004, 86 sayfa Seralarda yetiştirilen yüksek ekonomik değere sahip tarım ürünlerinin birincil tozlaştırıcısı olan Bombus terrestris toplumları arasındaki genetik faklılıklan araştırmak için dört tane mikrosatelit lokusu kullanılmıştır. Biri Türkiye'nin başkenti olan Ankara ve diğeri de Kuzey Kıbrıs'tan olmak üzere iki farklı Bombus terrestris toplumu karşılaştınlmıştır. Bu toplumlardaki her mikrosatelit lokusuna ait alel sayısı 7 ile 12 arasında değişmektedir. Ankara ve Kuzey Kıbrıs B. terrestris toplumları arasındaki dört mikrosatelit lokusundan yararlanılarak hesaplanan Fst genetik uzaklık değeri 0,09351 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MORPHOMETRY AND GENETIC DIFFERENTIATION BETWEEN ANATOLIA AND CYPRUS BOMBUS (BOMBUS) TERRESTRIS (L. 1758) POPULATIONS BETON, Damla M. Sc, Department of Biology Supervisor: Prof. Dr. Aykut Kence September 2004, 86 pages Four microsatellite loci were used to investigate differentiation in Bombus terrestris, a bumblebee of interest for its high value crops pollination. Two bumblebee populations, one from Ankara (the capital of Turkey) and one from North Cyprus were analyzed. In these populations, the total number of alleles detected per polymorphic locus ranged from 7 to 12. Fst genetic distance between Ankara and North Cyprus B. terrestris populations based on four microsatellite loci was calculated as 0,09351.