Bükülmüş ve sıcak germe işlemi görmüş naylon 66 kordların ısıl işlem sonrası denge özelliklerinin tahmin edilmesi
Estimation of physical properties of twisted and hot stretched nylon 6.6 tire cords
- Tez No: 153578
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ENVER DEMİRHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
BÜKÜLMÜŞ VE SICAK GERME İŞLEMİ GÖRMÜŞ NAYLON 66 KOROLARIN ISIL İŞLEM SONRASI DENGE ÖZELLİKLERİNİN TAHMİN EDİLMESİ Zuhal DÜZGÖREN Anahtar Kelimeler : Kordbezi,Naylon 66, Tenasite, Sıcak Germe, Uzama, Kısalma, Viskoelastiklik Özet : Kordbezi üretiminde, naylon 66, bükülmüş ve sıcak germe işlemi görmüş kordlann ısıl işlemden hemen sonra elde edilen kord fiziksel özellikleri (derhal uzama ve derhal kısalma) yamanla denge değerlerine doğru değişim gösterirler. Kordun denge durumundaki bu özettiklerinin tahmin edilebilmesi, ısıl işlem prosesinin daha kolay kontrol edilip, doğru set parametrelerinin seçilmesini kolaylaştıracaktır. Bu çalışmada pilot ölçekli laboratuar deneyleri sonucunda elde edilen veriler yardımı ile ısıl işlemden hemen sonra elde edilen kord fiziksel özellikleri (derhal uzama ve derhal kısalma) ile denge durumundaki özelliklerin tahmin edilebileceği korelasyon denklemleri elde edilmiştir. u
Özet (Çeviri)
ESTIMATION OF PHYSICAL PROPERTIES OF TWISTED AND HOT STRETCHED NYLON 6.6 TIRE CORDS ZUHAL DÜZGÖREN Key words : Tire Cord, Nylon 6.6, Tenasity, Elongation, Shrinkage, Dtex, Viscoelasticity, Abstract : In tirecord production, after hot stretching process, twisted and hot stretched nylon 6.6 tire cords' physical properties (elongation and shrink) come into equilibrium in time (process values approach to release values). Estimation of physical properties of tire cord in equilibrium will make it easy to control of the hot treatment process and select the correct set of parameters. By using the results of the pilot laboratory testing, correlation equations between the process and release values of tirecord after hot treatment process was obtained. m