Hipertiroidli ve hipotroidli sıçanların karaciğerlerindeki yapısal ve fonksiyonel değişiklikler
The Structural and functional changes in the liver of hyperthyroid and hypothyroid rats
- Tez No: 34422
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CİHAN DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
HI ÖZ Hipertiroidli ve hipotiroidli sıçanların karaciğerlerindeki yapısal ve fonsiyonel değişiklikler Bu araştırmada, hipertiroidi ve hipotiroidinin 3 aylık SWISS ALBINO sıçanların karaciğer hücrelerine olan etkileri, Işık ve Elektron mikroskobu düzeyinde incelendi. Aynca, hipertiroidi ve hipotiroidinin SGOT, SGPT, LDH, ALK-P, ve PROT üzerine olan etkileri de saptandı. Işık ve elektron mikroskobu ile yapılan incelemeler sonunda, Tefor uygulanan hayvanların karaciğer kesitlerinde merkezi ven endotelinin yer yer parçalandığı görüldü. Hipertiroid hayvalardaki hücrelerin sitoplazmalarında yer yer organel kaybının olduğu gözlendi. Aynca, eritrositlerin büzülmüş oldukları izlendi. PTU uygulanan hayvanların karaciğer hücrelerinin membranlarının hemen altında organel içermeyen açık renkli bölgeler dikkat çekmekteydi. Sitoplazmada ve sinuzoidlerde büyük vakuol benzeri yapıların meydana gelmiş olduğu görüldü. Bununla birlikte hem hipertiroid ve hem de hipotiroid grupta SGOT, SGPT, LDH, ve PROT miktarının kontrollara nazaran artmış olduğu, ALK-P miktarının ise hipertiroidde kontrollara göre azalmış olduğu hipotiroid de ise artmış olduğu görüldü. ABSTRACT The Structural and Functional Changes in the Liver of Hyperthyroid and Hypothyroid Rats In this research we examined the effects of hyperthyroid and hypothyroid on the cells of liver of three months old SWISS ALBINO rats using light and electron microscopes. In addition, the effects of hyperthyroid and hypothyroid on the levels of SGOT, SGPT, LDH, ALK-P and PROT in the livers of these experimental animals were studied. According to the results from light and electron microscope studies, the central vein endothelium was partly damaged in the liver cross-sections of Tefor treated rats. In hyperthyroid rats some of the cytoplasmic organels had disappeared and erythrocytes had shrunk. Just underneath the membranes of the liver cells of the PTU treated animals, light coloured areas which did not include organel were seen. It was observed that, in both the cytoplasm and sinusoids, structures like big vacuole were formed. However, in both hyperthyroid and hypothyroid groups, the levels of SGOT, SGPT, LDH, ALK- P and PROT had slightly increased compared to the values from intact rats. The ALK- P levels in hyperthyroidy in comparison to intact rats had decreased, while it had increased in hypothyroid rats.
Özet (Çeviri)