Bolkardağ-Ayrancı (Karaman) boksit yataklarının jeolojisi-petrografisi ve ekonomik yönden önemi
Geology-petrography and economical importance of bauxite beds in Bolkardağ-Ayrancı (Karaman)
  1. Tez No: 153748
  2. Yazar: SEVAL KÜÇÜKMARAŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUZAFFER KARADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BOLKARDAĞ-AYRANCI (KARAMAN) BOKSİT YATAKLARININ JEOLOJİSİ-PETROGRAFİSİ VE EKONOMİK YÖNDEN ÖNEMİ Seval KÜÇÜKMARAŞ Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Yrd.Doç. Dr. M. Muzaffer KARADAĞ 2004, 51 sayfa Jüri: DANIŞMAN Yrd.Doç. Dr. M. Muzaffer KARADAĞ ÜYE Prof. Dr. Yüksel AYDIN ÜYE Yrd. Doç. Dr. Adnan DÖYEN Bu çalışma Çatköy (Ayrancı-Karaman) civarında yaklaşık 35 km 'lik bir alanda yapılmıştır. Çalışma alanında Paleozoyik-Senozoyik zaman aralığında metamorfik ve sedimanter kayaçlardan oluşmuş birimler yüzeylemektedir.Bölgenin en yaşlı birimi olan Dedeköy formasyonu, Permiyen yaşlı kireçtaşları, ;ıistalize kireçtaşı ve dolomitik kireçtaşından oluşmaktadır. Bu formasyon Triyas yaşlı şeyi ;iki kireçtaşı ve dolomitik kireçtaşlarından oluşan Gerdekesyayla formasyonu ile uyumlu ıhıp, üzerinde kireçtaşı, resital kireçtaşı ve pelajik kireçtaşı içeren.Tura Üst Kretase yaşlı Jçtepeler fomıasyonu yer alır. Bu formasyon üzerine diskordanslı olarak çakıllaşı kumtaşı, dili kireçtaşı ve oliyolitik melanj içeren Çatköy Formasyonu gelir, Taban çakıltaşı, marn çilli kireçtaşı içeren Mut formasyonu da Çatköy formasyonunu açısal uyumsuzlukla takip :der. Bu çalışmanın konusunu oluşturan yöre boksitleri, Dedeköy formasyonu içerisinde ı'er almaktadır. İnceleme alanında metamorfik kayaçlar içerisinde bulunan ve açık işletme yöntemi ile ürelim yapılan boksit sahalarından yeterli sayıda örnekler alınmış, kimyasal analizleri yaptırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master's Thesis GEOLGY-PETROGRAPHY and ECONOMICAL IMPORTANCE OF BAUXITE BEDS IN BOLKARDA?-AYRANCI (KARAMAN) Seval KÜÇÜKMARAŞ Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Deparment of Geological Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Dr. M. Muzaffer KARADA? 2004, 51 p Jury: Supervisor Assoc. Prof. Dr. M. Muzaffer KARADA? MEMBER Prof. Dr. Yüksel AYDIN MEMBER Yrd. Doç. Dr. Adnan DÖYEN The investigation area is located in the vicinity of Çatköy(Ayrancı-Karaman) and covers about 35 square km. The units cropping out in the study area are composed of metamorphic and sedimentary rocks and their ages lie between the time interval of Palezoic and Cenozoic. Dedeköy formation is the oldest unit of the area and this formation is composed of 4)ld Permian limestones, crystalized limestones and dolomitik limestones. The jcrdekesyayla formation, which is comfortable with Dedeköy formation, is Triassic aged ind composed of clayey limestones and dolomitik limestones. Upper Cretaceous aged Jçtepeler formation, which lies over Dedeköy formation, is composed of limestone, reefal imestone and pelagic limestone. Çatköy Formation comprising pebble sandstones, clayey imestones and ophiolitic melange discordancely overlies Üçtepeler formation. Mut Ibrmation containing base pebble and marl clayey limestone follows Çatköy formation with sngular uncomfortablily. Local bauxites that is the subject of this investigation are located in Dedeköy Formation. In the investigation area, adequate number of samples were taken from the nauxite fields, where the production is held by surface mining method and located in the nctamorphic rocks, and these samples arc chemically analysed.