Ayrancı'nın (Karaman)coğrafi etüdü
Geograpgical study of Ayranci
  1. Tez No: 211531
  2. Yazar: BARIŞ ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYHAN AKIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
?Ayrancı'nın Coğrafi Etüdü'nün? yüksek lisans tez konusu olarak seçilmesinin amacı; Ayrancı'nın genel coğrafi özelliklerini açıklayarak, bu özellikler çerçevesinde sosyo-ekonomik özelliklerini ortaya koymaktır. Ayrancı ?yarı kurak? bir iklim özelliği göstermektedir. Yıllık ortalama sıcaklık 11.0ºC, ortalama yıllık yağış 340 mm olarak tespit edilmiştir. Hakim rüzgar yönü güney ve kuzey sektörlüdür. Kış aylarında havadaki nem miktarı yükselirken, yaz aylarında nem miktarı düşmektedir. Araştırma sahasında bütün jeolojik devrelere rastlanır. Hakim litolojiyi kalker oluşturmaktadır. Sahada Paleozoik arazileri; Bolkar dağlarında görülür. Mesozoik arazilerine; Meyil dağı, Çatal dağ, Avdan tepe, Devezindanı tepe, Karacaziyaret tepede rastlanır. Tersiyer arazileri; Ayrancı ve çevresinde görülürken, Kuaterner arazilerine ise; Ayrancı Ovası'nda rastlanır. Araştırma sahasında tarım ve hayvancılık en önemli ekonomik faaliyet olup, turizm ve sanayi gelişmemiştir. En fazla yetiştirilen tarım ürünleri; buğday, arpa, elma ve kirazdır. Bu ürünler sahanın temel gelir kaynaklarını oluşturmaktadır. Hayvancılık faaliyetleri içerisinde; büyükbaş hayvancılık, küçükbaş hayvancılık, kümes hayvancılığı ve arıcılık yapılmaktadır. Araştırma sahasının toplam nüfusu 13212'dir. Nüfus artışı doğal artıştır. Sanayi gelişmediği, eğitim ve sağlık hizmetleri tam olarak verilemediği için saha dışarıya çok fazla göç vermektedir. Araştırma sahasında yerleşmeler genel olarak kırsal yerleşme özelliği göstermektedir. Ayrancı ilçe merkezi 3285 olan nüfusu ile kent özelliği göstermemektedir. Sahanın fiziki coğrafya özellikleri, meskenlerin yapı malzemesi ve tekniği bu durum üzerinde etkili olmuştur. Sahada en dikkat çekici problemler; işsizlik, tarım arazilerinin parçalanması ve küçülmesi, erozyon, tarım toprağının çoraklaşması ve kirlenmesi, eğitim ve öğretim hizmetleri ile sağlık hizmetlerinin yetersizliğidir.
Özet (Çeviri)
The purpose for choosing ?Geograpgical Study of Ayrancı? as the master thesis subject is to show the socio-cultural properties of Ayrancı by explaining its general geographical properties. Ayrancı has semi-rainless climate characteristics. Average temperature and average rainfall per annum are measured to be 11.0 ºC 340 mm, respectively. Dominant wind direction is south and north sectoral. The air mositure level increases in winter, but decreases in summer. In the research field, it is possible to meet all geological periods. Limestone is the dominant lithological element. In the field, Paleozoic lands are seen on The Bolkar mountains. Mesozoic lands are met on Meyil Mountain, Çatal Mountain, Avdan Hill, Deveizdanı Hill, and Karacaziyaret Hill. Tertiary lands are met in Ayranci and its neighborhood. Quaternary lands met in the Ayrancı Plain. In the region of interest, agriculture and stockbreeding are most important economical activities, tourism and industry are not developed. The most popular agricultural products are grain, barley, apple and cherry. These products constitute the main sources of income in the field. As stockbreeding; cattle, sheep or goats, coop animals are bred and apiculture is experienced. The population of the research field is 13212. The growth in population is natural. Due to the immature industry, low quality of educational and health services, the region of interest experiences emigration in large numbers. The habitation has rural characteristics in the field of study. Ayrancı town, having a population of 3285, has no urban characteristics. The physical geographical properties, the materials and the techniques used in building the houses are effective in this situation. The most interesting problems in the field are, unemployment, division and decrease of agricultural lands, erosion, infertilization and pollution of soil, and insufficient educational and health services.