Ereğli koyunculuk üretme istasyonun'nda yetiştirilen Akkaraman, İvesi ve İvesi x Akkaraman melezi (F1xG1) koyunlarında kırkım sonu canlı ağırlık ve bazı yapağı verim özelliklerini etkileyen faktörlerin parametrelerinin tahmini
Parameter estimates of factors affecting body weight at shearing and wool production traits of Akkaraman, Awassi and Awassi x Akkaraman crossbreed sheep raised in Ereğli sheep breeding station
  1. Tez No: 153769
  2. Yazar: MURAT ELİBOL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BİROL DAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ EREĞLİ KOYUNCULUK ÜRETME İSTASYONU'NDA YETİŞTİRİLEN AKKARAMAN, İVESİ VE İVESİ X AKKARAMAN MELEZİ (Fi x Gı) KOYUNLARINDA KIRKIM SONU CANLI AĞIRLIK VE BAZI YAPAĞI VERİM ÖZELLİKLERİNİ ETKİLEYEN FAKTÖRLERİN PARAMETRELERİNİN TAHMİNİ Murat ELİBOL Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. Birol DAĞ 2004, Sayfa; 36 Jüri : Prof.Dr.Saim BOZTEPE Prof.Dr.Ayhan ÖZTÜRK YrdDoç.Dr.Birol DAĞ Bu araştırmada Ereğli Koyunculuk Üretme İstasyonu'nda yetiştirilen Akkaraman, İvesi ve İvesi x Akkaraman Melezi (FıxGı) koyunlarında kırkım sonu canlı ağırlık ve bazı yapağı verim özelliklerini etkileyen faktörlerin parametrelerinin tahmini için 452 baş koyuna ait 2001 ve 2002 yıllarındaki verim kayıtlan değerlendirilmiştir. En küçük kareler ortalamaları Akkaraman, İvesi ve İvesi x Akkaraman melezlerinde(Fı x Gı) kirli yapağı verimi (KYV) için sırasıyla 1.75 kg, 2.13 kg ve 2.08 kg, gerçek uzunluk (GU) için 16.97 cm, 15.94 cm ve 15.07 cm, ondülasyon için 52.40 deg/mm, 48.33 deg/mm ve 47.89 deg/mm, incelik için 31.94 |x, 30.69 p. ve 30.76 n, kırkım sonu canlı ağırlık (KSCA) için ise 54.72 kg, 52.85 kg ve 53.85 kg olarak bulunmuştur. Yaşın KYV ve KSCA üzerine etkileri istatistiki olarak çok önemli (PO.01) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis PARAMETER ESTIMATES OF FACTORS AFFECTING BODY WEIGHT AT SHEARING AND WOOL PRODUCTION TRAITS OF AKKARAMAN, AWASSI AND AWASSI X AKKARAMAN CROSSBREED SHEEP RAISED IN ERE?Lİ SHEEP BREEDING STATION Murat ELİBOL Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor : Assist. Prof. Dr. Birol DA? 2004, Page : 36 Jury : Assist. Prof.Dr.Saim BOZTEPE Prof.Dr.Ayhan ÖZTÜRK Yrd.Doç.Dr.Birol DA? Parameters of some factors affecting body weight at shearing and some wool production traits of Akkaraman, Awassi and Awassi x Akkaraman crossbreed sheep raised in Ereğli Sheep Breeding Station were estimated by evaluating the records of 452 sheep relating to 2001 and 2002 years. Least square means for Akkaraman, Awassi and Awassi x Akkaraman crossbreed sheep respectively were determined as 1.75 kg, 2.13 kg and 2.08 kg for greasy fleece weight (GFW); 16.97 cm, 15.94 cm and 15.07 cm for fiber length (FL); 52.40 deg/mm, 48.33 deg/mm and 47.89 deg/mm for degree of curl (DC); 31.94 u, 30.69 p and 30.76 u for fiber diameter (FD) and 54.72 kg, 52.85 kg and 53.85 kg for body weight at shearing (BW).