Parkinson hastalarında ek motor ve kognitif görevlerin yürüme üzerine etkileri
The effects of motor and cognitive tasks on gait in Parkinson's disease
  1. Tez No: 153867
  2. Yazar: GAMZE ALMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MELTEM DEMİRKIRAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Parkinson Hastalığında Ek Motor ve Kognitif Görevlerin Yürüme Üzerine Etkileri Bu çalışmada Parkinson Hastalığı (PH) olan olgularda ikinci bir motor ve kognitif görev eklenmesi ile yürüme özelliklerinde gelişen değişimleri araştırmak planlanmıştır. Çalışmaya benzer yaş ve cins dağılımlarına sahip 46 PH ve kontrol grubu olarak 41 sağlıklı birey dahil edildi. Tüm olgulara nörolojik muayene, Mini Mental Test ve Yürüme Denge Skalası uygulandı. PH olanların sakatlık derecesini belirlemek için Birleşik Parkinson Hastalığı Değerlendirme Ölçeği ve Hoehn&Yahr skorları kaydedildi. Daha sonra çift görev çatışmasını belirlemek için şu durumlarda yürüme testleri uygulandı: 1) basit serbest yürüme, 2) iki farklı ek motor görev (tepsi taşıma ve düğme ilikleme) 3) İki farklı kognitif görev (sayı çıkarma ve nesne türetme). Her iki grupta da yürüme hızı metre/dakika olarak hesaplandı. Altı metredeki adım sayısı belirlendi ve dakikadaki adım sayısı hesaplandı. İki grup arasındaki farklar analiz edildi. Boy, kilo, yaş, hastalık süresi, sakatlık derecesinin yürümeye etkileri araştırıldı. Verilerin istatistiksel analizi için SPSS 12. sürüm kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Effects of Motor and Cognitive Tasks on Gait in Parkinson's Disease This study is planned to investigate the effects of motor and cognitive tasks on gait performance in patients with Parkinson's Disease (PD). Fourty six patients with PD and 41 age and sex-matched, healthy controls were included. Neurologic examination, Mini Mental State Examination and Gait and Balance Scale were performed in all patients. İn patients with PD, to determine the disease severity, Unified Parkinson's Disease Rating Scale and Hoehn&Yahr scores were recorded, too. Gait tests for dual task interference were carried out during: 1) baseline self-selected speed, 2) while performing two different motor tasks (carrying a tray and buttoning), 3) while performing two different cognitive tasks (digit subtraction and language tasks). Gait speed was calculated as meter/minute in both groups. Number of steps in 6 meters was recorded and number of steps in one minute (cadence) was calculated. The differences between the two groups were analysed. The effects of other clinicals variables, such as height, weight, age, duration od disease and disability, on gait were investigated. SPSS 12 was used for statistical analyses.