Tiroid nodüllerinin klinik önemi, sintigrafisi ve cerrahi tedavisi
- Tez No: 153866
- Danışmanlar: DR. BEKİR AVAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Genel Cerrahi, Endocrinology and Metabolic Diseases, General Surgery
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
- 109 - ÖZET Bu çalışmada S.S.K. Okmeydanı Hastanesi Cerrahi birim lerinde 1979-1984 yılları arasında teşhis ve tedavi edilen 1036 Tiroid nodül olgusu ve bunlardan 51 tiroid karsinomu her yönü ile incelenmiş ve konu ile ilgili tıp literatürü gözden geçirilmiştir. Özellikle tanı ve tedavi ile ilgili sorunlara daha geniş yer verilmiştir. Olguların yaş ve cinslere göre dağılımı incelenerek, her yaş grubuna düşen olguların histolojik sınıflaması yapılmış, epidemiyolojik özellikler gözden geçirilmiştir. Bu ol gularda kadın ve erkek insidansı incelenerek literatüre uygunluğu saptanmıştır. Tiroidin anatomik ve fonksiyonel bakımdan tetkiki ancak tiroid sintigrafisi sayesinde gerçekleşebilmektedir, sintigrafinin klinik değerlendirilmesi geniş bir şekilde ele alınmıştır. Cerrahi tedavi olarak malignite düşünülmeyen tiroid nodül olgularında, bilateral subtotal tiroidektomi 529, unilate ral subtotal tiroidektomi 189, unilateral subtotal tiroidektomi ve karşı tarafa nodül ekstirpasyonu 155, nodul ekstirpasyo- nu 89, radikal subtotal tiroidektomi uygulanmıştır. Tiroid karsinomlarma ise radikal ameliyatlar uygulanmaya çalışılmış tır.
Özet (Çeviri)
110 - SUMMARY In our study, 1036 cases of thyroid nodules of which 51 were carcinoma of the thyroid gland during 1979-1984 in the General Surgery Section of SSK Okmeydanı Hospital are discussed, Problems of diagnosis and therapy are especially insisted on. The cases are classified according to the age, sex and histological differences in ejvery age groupe, and epidemiyolo- gical properties are evoluated. It was shown that the incidence due to sex are almost the same with the results of other authors. The anatomic and functional evaluation of the thyroid can only be realised by scanning. In our study the thyroid scanning is widely discussed* In cases whith bening thyroid nodules, bilateral sub total thyroidectomie in 529 cases, unilateral subtotal thyro- idectomie in 189 cases, unilateral subtotal thyroidectomie with contralateral nodule extirpation in 155 cases, nodul extirpation in 89 cases, radical subtotal thyroidectomie in 23 cases are performed. In the carcinoma of the thyroid gland radical approach is mostly preferred.