Global konum belirleme sistemi (GPS) yazılımlarının veri işleme modüllerinin uluslararası GPS servisi (IGS) ürünleri kullanarak test edilmesi
The test of processing modules of global positioning system (GPS) softwares by using products of international GPS service (IGS)
  1. Tez No: 153914
  2. Yazar: İSMAİL ŞANLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT İNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 270
Özet
Bu çalışma Global Konum Belirleme (GPS) yazılımlarının veri işleme modüllerinin Uluslararası GPS Servisi (IGS) ürünleri kullanarak test edilmesi ve ürünlerin yazılımlarda elde edilen sonuçlara katkılarını değerlendirme amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla IGS ürünlerinin kullanabilirliği, başlangıç faz belirsizlMerinin yazılımda sabit olmasının gerekliliği, her yazılımın en uygun veri işleme yöntemi ve bu yöntem ile yatay konum ve düşey konumdaki hataların baz uzunluğuna ve istasyonlar arası yükseklik farkına bağımlılığı, en uygun çözüm yöntemleriyle elde edilen yazılımların sonuçlan arasındaki farkın önemli olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırma Ashtech Office Suite 2.0 (AOS), Pinnacle, Static Kinematic Software 2.3 (SKI), Trimble Geomatics Office 1.5 (TGO) GPS veri işleme yazılımları ile yapılmıştır. Kullanılan test ağı çoğu İtalya'da olmak üzere İtalya- Avusturya-Fransa arasındaki bölgede bulunan 19 sabit GPS istasyonundan oluşmaktadır. Elde edilen sonuçlara göre test edilen yazılımların hepsi IGS ürünlerinin bir kısmım kullanabilmektedir. Her yazılımda en iyi sonuçlar duyarlı efemeris kullanarak elde edilmiştir. AOS, SKİ, TGO yazılımlarıyla iyonosferden bağımsız kesirli çözüm tipi en iyi sonucu vermiştir. Bu çözüm yöntemi ile yatay konumda elde edilen karesel ortalama hatalar yazılımların sırasına göre 12.8 mm, 12.3 mm, 13.5 mm, düşeyde 57.0 mm, 35.0 mm, 34.2 mm'dir. Pinnacle yazılımında en iyi sonuç özel geniş aralık BFB sabit çözümde elde edilmiştir. Yatay konumda elde edilen karesel ortalama hata 12.1 mm, düşeyde 45.9 mm'dir. AOS ve SKİ yazılım sonuçlarında yatay konum hatalarının baz uzunluğundan bağımsız kot farkına bağımlı olduğu, Pinnacle ve TGO yazılımında yatay konum hatalarının baz uzunluğuna bağımlı kot farkından bağımsız olduğu belirlenmiştir. SKİ' ile diğer üç yazılımın (AOS, Pinnacle, TGO) en uygun sabit çözümleri arasındaki fark %95 güvenirlikle önemlidir. Bu üç yazılım arasındaki fark %95 güvenirlikle önemli değildir. Pinnacle ile SKI'mn en uygun kesifli çözüm yöntemiyle elde edilen sonuçlan arasındaki fark %95 güvenirlikle önemlidir.Anahtar Kelimeler; Global Konum Belirleme Sistemi (GPS), Veri İşleme Yazılımı, Uluslararası GPS Servisi (IGS)
Özet (Çeviri)
This study has been conducted to test the processing modules of Global Positioning System (GPS) softwares by using products of International GPS Service for Geodynamics (IGS) and to evaluate contributions of these products to the results obtained by GPS softwares. For this purpose, the use of IGS products, the need of ambiguity fixed solution for softwares, optimum processing procedure of all tested softwares, correlations between errors at horizontal&vertical positions and baseline length, correlation between errors at horizontal&vertical positions and height difference, have been investigated whether difference among the results obtained by the optimum processing procedure of these softwares is importantThis study has been carried out by the use of Ashtech Office Suite 2.0 (AOS), Pinnacle, Static Kinematic Software 2.3 (SKI), Trimble Geomatics Office 1.5 (TGO) GPS processing softwares. Test network, which is used in this study, consists of 19 permanent GPS stations, most of them are in Italy, and in the region between Italia- Austria-France. The results show that all of the tested softwares have an ability for the use some of IGS products. The best results were obtained by using precise ephemerides in these softwares. Ionosphere-free float solution demonstrated the best result in AOS, SKI and TGO. Root mean square erros obtained by this solution are ±12.8 mm, ±12.3 mm, ±13.5 mm at horizontal position and, ±57.0 mm, ±35.0 mm, ±34.2 mm at vertical position respectively. The best result is obtained by special wide-lane fixed solution in Pinnacle software. Root mean square erros obtained by this solution are ±12.1 mm at horizontal position and ±45.9 mm at vertical position. Investigations show that errors in a horizontal position are dependent on height difference and independent baseline length as a results of AOS and SKI softwares. Errors in a horizontal position are dependent on baseline length and independent height difference as a results of Pinnacle and TGO software. Difference among the results of the optimum fixed processing procedure of SKI and the other three softwares (AOS, Pinnacle, TGO) is important by 95% confidence level. Difference among results of these three software is seemed to be not important by 95% confidence level. Difference among the results of the optimum float processing procedure of Pinnacle and SKI is important by 95% confidence level.KEY WORDS: Global Positioning System (GPS), International GPS Service for Geodynamics (IGS)