Sulama suyu temini ve enerji üretimi amaçlı haznelerin doğrusal model ile optimizasyonu
Optimization of reservoirs used for providing water for irrigation and energy production; by linear modeling
- Tez No: 1541
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT TÜRKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hidrolik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ATAKÖY, H. ( 1967 ) : " Sulama suyu temini ve enerji üretimi amaçlı haznelerin doğrusal model ile optimizasy onu t!. İ-zmir, Dokuz Eylül üniversitesi t Fen Bilimleri Enatitüa05 inşaat Mühendisliği Hidrolik Ana Bilim Dalı, Hidroloji ve Su Yapıları Yüksek Lisans tezi No: 18, Anahtar Kelimeler : Dptitnizasyon, hazne işletme poiitikssij doğrusal programlama, enerji, sulama. ÖZET Bu çalışmada, Aşağı Gediz havzası için sulama ve ener ji üretimi esas alınarak optimal hazne işletme politikaları nın belirlenmesi, diğer bir ifadeyle mevcut su potansiyelin den en iyi şekilde yararlanılması, amacıyla havzanın, sistem yapısındaki no n lineer ilişkiler iineerize edilerek doğrusal- modeli kurulmuştur. Aşağı Gediz havzasının 3 ay zaman periyodlu, 76 karar değişkenli, 36 sınır şartlı doğrusal modeli kurulmuş P model Gediz nehrinin kurak ve sulak dönemleri iç'in değişik hazne başlangıç koşullarına göre arriışımlı adımlarla çözül müş ve sonuçlar yorumlanmıştır. II
Özet (Çeviri)
ATAKÖY, H. ( 1937 ) :“ Optimization af reservoirs used for pro viding water for irrigation and energy production ; by -linear modeling.”İzmir, Dokuz Eylül Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü,, İnşaat Mühen disliği Hidrolik Ana Bilim Dalı, Hidroloji vs Su Yapıları Yüksek Lisans tezi No: 16. Key words : Optimization, reservoir operation policy, linear programing, energy, irrigation. SYNOPSİS In this study, where the objective is to determine the optimum reservoir operation policies - in other words to obtain the maximum usage from the present potential, a linear model is established by linearizing the nonlinear relations in the structure of the system de pending on the irrigation and energy production for Lower Gediz River Basin. A model for Lower Gediz River Basin is established : having a time period of 3 months, 76 decision variables, 36 limiting conditions? solved in progressive steps for wet and dry seasons of Lower Gediz River Basin & an interpretation of the results is made. Hi