Konya bölgesindeki sığırlarda bovine herpesvirus-1 (BHV-1) enfeksiyonunun nötralizasyon testi ve enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) ile karşılaştırmalı olarak araştırılması
Comparative study of bovine herpesvirus-1 (BHV-1) infection in cattle by neutralisation test and enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) in Konya region
- Tez No: 154024
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RÜSTEM DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Konya Bölgesindeki Sığırlarda Bovine Herpesvirus-1 (BHV-1) Enfeksiyonunun Nötralizasyon Testi ve. Enzyme-Linked Immunosorbent Assay (ELISA) İle Karşılaştırmalı Olarak Araştırılması Serpil YANBAKAN Selçuk Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman : Yrd. Doç. Dr. Rüstem DUMAN 2004, 52 sayfa Jüri: Prof.Dr.Sibel YAVRU Jüri: Prof. Dr. Yusuf DURAK Jüri: Yrd.Doç.Dr.Rüstem DUMAN Bu çalışmada, Konya bölgesinde besicilik amacıyla yetiştirilen ve klinik olarak sağlıklı görülen sığırlardan alman toplam 100 adet kan serum örneği, Bovine Herpesvirus tip 1 (BHV-1) antikorları yönünden Enzyme-Linked immunosorbent Assay (ELISA) ve Serum mikronötralizasyon Testi (mNT) ile karşılaştırmalı olarak incelendi. Sığır serumlarında BHV-l'e özgü antikorları tespit etmek için ticari ELISA kiti kullanıldı. ELISA sonuçlarına göre, test edilen serumların %19'unda anti-BHV-1 antikorları saptandı. Sulandırılmamış test serumlarında Serum mikronötralizasyon Testi ile 13 adet kan serumu (%13), BHV-l'e karşı nötralizan antikorlar yönünden pozitif olarak tespit edildi. mNT ile BHV-1 antikorları yönünden negatif olarak tespit edilen 8 adet serum örneği, ELISA ile pozitif olarak tespit edildi. mNT ile pozitif sonuç veren 13 örnek, ELISA ile de aynı sonucu verdi. ELISA' nın sensitivitesinin %84 ve spesifitesinin %90; mNT testinin sensivitesinin %57, spesifitesinin %97 olduğu saptandı. ELISA'mn mNT' nden daha duyarlı olduğu görüldü. Anahtar Kelimeler : BHV-1, Antikor, Sığır, ELISA, mNT. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis Comparative Study of Bovine Herpesvirus- 1 (BHV-1) Infection in Cattle by Neutralisation Test and Enzyme-Linked Immunosorbent Assay (ELISA) in Konya Region Serpil YANBAKAN Graduate School of Natural and Applied Science Department of Biology Supervisor: Assist Prof. Dr. Rüstem DUMAN 2004, 52 pages Jury: Prof.Dr.Sibel YAVRU Jury: ProfDr. Yusuf DURAK Jury:Assist.Prof.Dr.Rüstem DUMAN In this study, 100 sera samples obtained from cattle, which breeding for meat and seem to be clinically healthy, in Konya region, was tested for BHV type 1 virus antibodies using comparative study of ELISA (Enzyme-Linked Immunosorbent Assay) and Sera microneutrahsation tests (mNT). A commercial ELISA was used to detect antibodies to BHV-1 in cattle sera. The results of sera samples by ELISA showed that 19% (19/100) of sera samples have anti-BHV-1 antibodies. By mNT 13% (13/100) sera samples were positive and detecting 8 positive sera samples that were negative from BHV-1 neutralization antibodies by mNT were found to be positive by ELISA. 13 sera samples were positive both of tests. The sensivity and specificity of mNT were determined to be 57% and 97%. The sensitivity and specificity of ELISA were determined to be 84% and 90%, respectively. A comparison of the ELISA with mNT test demonstrated that the ELISA was the most sensitive test over mNT test. Key Words : BHV-1, Antibody, Cattle, ELISA, mNT. IV