Bant pencereli dolgu duvarlı çelik çerçevelerin tersinir tekrarlanır yükler altındaki davranışının incelenmesi
An investigation of the behaviour of partially infilled steel frames under reversed cycling loading
  1. Tez No: 154044
  2. Yazar: HASAN HÜSNÜ KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YAŞAR KALTAKCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 351
Özet
ÖZET Doktora Tezi BANT PENCERELİ DOLGU DUVARLI ÇELİK ÇERÇEVELERİN TERSİNİR TEKRARLANIR YÜKLER ALTINDAKİ DAVRANIŞININ İNCELENMESİ Hasan Hüsnü KORKMAZ Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. M. Yaşar KALTAKCI 2004, 321 sayfa Jüri: Prof. Dr. M. Yaşar KALTAKCI Prof. Dr. Kerim ÇINAR Prof. Dr. Reha ARTAN Yrd. Doç. Dr. Mehmet KAMANLI Yrd. Doç. Dr. Yunus DERE Çerçeve sistemler, yapı tasarımında yaygın olarak kullanılan bir taşıyıcı sistemdir. Bu tür taşıyıcı sistemlerin analizinde ve boyutiandırmasında, genellikle sadece kolon ve kirişlerden oluşan yalın çerçeve sistemi esas alınır. Ancak, yapıda farklı mekanlar oluşturmak için çerçeve boşluklarının dolgu duvarla doldurulması ile elde edilen sistem, çıplak çerçeveden farklı bir dayanım ve davranış gösterir. Yapının davranışı üzerinde önemli etkileri olan dolgu duvarlar, pratik ve genel kabul görmüş bir hesap metodunun geliştirilememiş olması nedeniyle genellikle ihmal edilmekte ve sadece yük olarak dikkate alınmaktadır. mYapılarda baza durumlarda, aydınlatma amacı ile kolondan kolona uzanan bant pencereler oluşturulması da söz konusudur. Bu duruma özellikle sanayi yapıları ve okul, kışla, hastane gibi yapılarda koridorun aydınlatılması amacıyla rastlanmaktadır. Bu çalışmada, bant pencerenin ve bant şeklinde oluşturulan dolgu duvarlı çerçevelerin davranışının deprem etkisini benzeştiren tersinir-tekrarlanır yatay yükler altoda deneysel ve analitik olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla; deneysel bölümde, değişik geometrik ve yapısal özellikteki 21 adet çerçeve sistemi depremi benzeştiren tersinir-tekrarlanır yatay yükleme alanda denenmiştir. Deneysel verilerin değerlendirilmesi sonucunda bant pencereli dolgulu çelik çerçeve sistemlerin taşıma gücü, dayanım, rijitlik, enerji tüketme kapasiteleri vb özellikleri ile davranışları elde edilmiştir. Yapılan analitik çalışmada ise, deneylerde kullanılan malzemelerin mekanik özellikleri ve numunelerin gerçek boyutları kullanılarak yapılan eşdeğer basınç çubuğu yaklaşımı ile çözümün yanı sıra, doğrusal olmayan sonlu elemanlar analizi de gerçekleştirilmiştir. Son bölümde ise elde edilen deneysel ve analitik sonuçlar irdelenerek değerlendirilmiştir. ANAHTAR KELİME: Bant pencereli dolgu duvar, çelik çerçeve, tersinir- tekrarlanır yatay yük, deprem davranışı, çerçevelerin davranışına dolgu duvar etkisi, doğrusal olmayan sonlu elemanlar analizi, ANS YS u
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD Thesis AN INVESTIGATION OF THE BEHAVIOUR OF PARTIALLY INFILLED STEEL FRAMES UNDER REVERSED CYCLING LOADING Hasan Hüsnü KORKMAZ Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Civil Engineering Supervisor: Prof. Dr. M. Yaşar KALTAKCI 2004, 321 pages Jury: Prof. Dr. M. Yaşar KALTAKCI Prof. Dr. Kerim ÇINAR Prof. Dr. Reha ARTAN Asist. Prof. Dr. Mehmet KAMANLI Asist. Prof. Dr. Yunus DERE Frame systems are common in structural design. In the design and analysis of these types of structures bare frames consisting of beams and coulmns are essential. Non structural components such as, architectural walls are not usually taken into consiederations in the analyses. On the other, hand the real structure may exhibit a different behavior than that of bare frames under horizontal loadings such as earthquakes. Although architectural walls have significant efeects on the real behaviour of structtures, they are only considered as dead loads in the analyses. This is due to that no practical and generally recognized method has yet been developed. mIn some cases, window openings for the purpose of lighting etc. may become necessary inside the infill walls. This usually seen in the industrial buildings and schools, hospitals etc. In this study analyses of partially infilled steel frames under reversed cycling loading which simulates earthquake action carried out experimentaly and analyticaly. For the experimental study, 21 specimens, which have various geometry and structural properties, have been tested. By evaluating experimental results, the ultimate load capacities of stiffnesses and energy absorption capacities of partially infilled steel frames have been obtained. In the analytical study, three different FEM models have been developed and analyzed using a commercially avaliable FEM software (ANSYS). In addition the equivalent strut method is used to obtain the ultimate load carrying capacities of the developed models. KEY WORDS: Partially in-filled steel frames, steel frames, reversed cycling loading, earthquake behavior, nonlinear FEM analysis, ANSYS. IV