Altınova Tarım İşletmesi'nde yetiştirilen esmer sığırların bazı verim özeliklerinin fenotipik ve genetik parametreleri
Phenotypic and genetic parameters of some production traits of brown swiss herd raised at the state farm of Altınova in Konya province
- Tez No: 154045
- Danışmanlar: PROF.DR. SAİM BOZTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ALTINOVA (KONYA) TARIM İŞLETMESİ'NDE YETİŞTİRİLEN ESMER SIĞIRLARIN BAZI VERİM ÖZELLİKLERİNİN FENOTİPİK VE GENETİK PARAMETRELERİ Serpil YILDIZ Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Saim BOZTEPE 2004, Sayfa: 47 Jüri: Prof. Dr. Oktay YAZGAN Prof. Dr. Saim BOZTEPE Prof. Dr. Ayhan ÖZTÜRK Bu araştırmada, Altınova Tarım İşletmesi'nde yetiştirilen Esmer sığırlarda süt verimi ile ilgili iki, döl verimi ile ilgili iki özellik bakımından ortalamalar ve bu verimlere ait fenotipik ve genetik parametreler hesaplanmıştır. İncelenen özelliklere ait en küçük kareler ortalamaları İlk Damızlıkta Kullanma Yaşı (İDKY), İlk Buzağılama Yaşı (İBY), Laktasyon Süt Verimi (LŞV) ve Laktasyon Süresi (LS) için sırasıyla 17.66 ± 0.288 ay, 28.98 ± 0.91 ay, 6847.39 ± 134.8 kg ve 305.96 ± 6.9 gün olarak hesaplanmıştır. LSV ve LS için hesaplanan tekrarlanma dereceleri sırasıyla 0.202 ± 0.066 ve 0.188 ± 0.63 'tür. Araştırmada, LSV üzerine yaş ve yılın etkisi önemli bulunmuştur (pO.01). İDKY ve İBY üzerine yılın etkisi, LSV üzerine laktasyon sayısının etkisi, LS üzerine yaş, yıl ve laktasyon sayısının etkileri istatistik olarak önemsiz bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : Döl verimi, Esmer sığır, laktasyon süresi, süt verimi, tekrarlanma derecesi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis PHENOTYPIC AND GENETIC PARAMETERS OF SOME PRODUCTION TRAITS OF BROWN SWISS HERD RAISED AT THE STATE FARM OF ALTINOVA IN KONYA PROVINCE Serpil YILDIZ University of Selçuk Graduate School of Natural and Applied Sciences Departmen of Animal Sciences Supervisor : Prof. Dr. Saim BOZTEPE 2004, Page: 47 Jury: Prof. Dr. Oktay YAZGAN Prof. Dr. Saim BOZTEPE Prof. Dr. Ayhan ÖZTÜRK The means of two reproductive and two productive traits were calculated. Genetic and phenotypic parameters were estimated for these traits in the Brown SwissJaerd reared at the Altmova State Farm in Konya. The least squares means of first service age (FSA), first calving age (FCA), lactation milk yield (LMY) and lactation length (LL) were 17.66 ± 0.288 month, 28.98 ± 0.91 month, 6847.39 ± 134.8 kg and 305.96 ± 6.9 days, respectively. The repeatabilities of lactation milk yield and lactation length were estimated 0.202 ± 0.-Û66 and 0.1 88 ± 0.63, respectively.