Politrimetilen teraftalat (PTT)/elastan karışımı kumaşların boyama özelliklerinin araştırılması
An investigation of dyeing properties of fabrics made of PTT (polytrimethylene elasthane mixtures terephtalate)
  1. Tez No: 154084
  2. Yazar: KORAY ÜNAL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET KANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET Bu çalışmada Politrimetilen Teraftalat (PTT)/Elastan kanşımı kumaşlann boyanma özellikleri araştırılmıştır. Çalışmada öncelikle PTT/Elastan karışımı kumaşlann ısıl fiksaj özellikleri ve ön fiksaj sıcaklığının renk değerleri üzerine etkisi incelenmiştir. Ardından PTT/Elastan ve PET/Elastan karışımı kumaşlann çeşitli yumuşatıcılarla renk ve haslık değerlerindeki değişimler incelenmiştir. Yapılan deneysel çalışmalar sonucunda, PTT/Elastan karışımı kumaşların fıksajı için 160 °C'nin uygun olduğu ve ön fiksaj sıcaklığının renk ve haslık değerlerini önemli derecede etkilemediği sonucu bulunmuştur. Ayrıca PTT/Elastan karışımı kumaşlardaki elastan kısım, PET/Elastan karışımındakine oranla daha az kirlenmektedir. Yapılan çalışmada elde edilen diğer bir sonuçta, PTT/Elastan karışımı kumaşlar ve PET/Elastan karışımı kumaşlar için en uygun yumuşatıcı tipinin mikro silikon yumuşatıcılar olduğu, en uygun kurutma sıcaklığının da PTT/Elastan karışımları için 140 °C, PET/Elastan karışımları için 160 °C olduğu sonucuna vanlmıştır. ANAHTAR KELİMELER: PTT, PET, Polyester, fiksaj, dispers boyarmadde, elastan, haslık.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT An investigation of dyeing properties of fabrics made of PTT(Polytrimethylene terephtalate)/Elasthane mixtures. In this study, dyeing properties of PTT/Elasthane fabrics were investigated. For this aim, the effects of pre-fixation on dyeing and fastness properties of PTT/Elasthane fabrics were evaluated. Then the dyeing properties of elastane part of the fabric both in PTT/Elasthane and PET/Elasthane fabrics were investigated. Also, the effects of drying temperatures after treatment with different softeners were evaluated. As a result, the optimum fixation temperature was found at 160 °C for PTT/Elasthane fabrics. In addition, the results showed that the elasthane part take more dye up in comparison to elasthane part of PET/Elasthane fabrics and therefore the K/S values are higher of elasthane yarns in PTT/Elasthane fabrics. Finally, the best softener was found micro silicone type for both PTT/Elasthane and PET/Elasthane fabrics. KEYWORDS: PTT, PET, polyester, disperse dyes, pre-fixation, elasthane, fastness properties