Bursaray iletim hatlarının özelliklerinin incelenmesi
The research of features of the Bursaray transmission lines
  1. Tez No: 154083
  2. Yazar: SİNAN AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜNEŞ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Bu tezde ilk olarak optik haberleşmenin tarihçesi ve gelişimi hakkında kısa bir bilgi verildikten sonra kullanılan fiber optik kablonun özelliklerine değinilmiştir. Daha sonra ise ray cihazlarının radyo sistemlerine elektromanyetik etkisinin incelenmesi yapılmıştır.Transmisyon sistemi kısmında ise nakil ve erişim katmanlarının detaylı bir açıklaması yapılmıştır. Telsiz sistemi bölümünde ise ilk olarak TRS ( Trunked Telsiz Sistemi ) ' ye değinilmiş daha sonra sistemin tasarımı için gerekli hesaplamalar açıklanmıştır. Telsiz baz istasyonu ölçümlerinin hangi cihazlarla alıcı ve verici için nasıl yapıldığı grafiklerle gösterilmiştir. Son olarak Saat Sistemi incelenmiş, bu sistemleri oluşturan ekipmanlar ve bu sistemlerin konfigürasyonîan hakkında detaylı bir bilgi veriîmiştir.İlaveten bu sistemde kullanılan GPS Alıcısının UWB sinyalleri tarafından etkileşimi konusunda deneyler yapılmıştır. AMABTAM KEİİMELEE Bursaray, transmisyon,raylı, telsiz, fiber optik, GPS, etkileşim, UWB, RF
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT In this thesis the history and development of optical communication is researched. After that investigation is made about electromagnetic interference to radio systems from rail devices. Then a detailed explanation of transfer and reaching layer of transmission system is researched in the section of transmission system.. In Radio System chapter firstly TRS ( Trunked Radio System ) is explained and the calculation line conception of the system is researched. Radio Base Stations measurements are shown with graphics and it is also explained that now these measurements done with sender and receiver. Lastly, Clock Systems are researched. The components of these systems and the configurations are detaily explained.In addition, any experiment is made about interference to GPS receivers from UWB signals. KEYWORDS Bursaray, transmission, railway, radio, fiberoptic, GPS, interference, UWB,RF