Asfalt süspansiyonlarında örnek yaşının dinamik nükleer polarizasyon parametrelerine etkisi
The effect of sample age to the dynamic nuclear polarization parameters in asphalt suspensions
  1. Tez No: 154133
  2. Yazar: HANDAN ENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTAÇ YALÇINER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
MC-30 sıvı petrol asfaltının benzen, toluen, etilbenzen, mesitilen, tetralin, klorobenzen çözgen ortamlarındaki süspansiyonlarını incelemek için, 1,437 mT' lık zayıf manyetik alanda Nükleer Manyetik Rezonans (NMR) ve Overhauser Etkisi (OE) tipi Dinamik Nükleer Polarizasyon (DNP) kullanıldı. Bu yöntemde, difüzyona uğrayan çözgen moleküllerindeki çekirdek spinleri ile sıvı asfaltta bulunan çiftlenmemiş elektron spinleri arasında moleküller arası spin - spin etkileşmeleri meydana gelir. Bu çalışmada kullanılan örnekler Çimenoğlu (1999) tarafından hazırlanmıştır. Kullanılan asfalt, İzmit Tüpraş petrol rafinesinden sağlanan, Libya kaynaklı, MC-30 sıvı petrol asfaltıdır. Saf çözgen olarak, benzen, toluen, etilbenzen, mesitilen, tetralin ve klorobenzen kullamlmıştır. Üç farklı konsantrasyonda hazırlanan bu örnekler, zayıf alan çift rezonans NMR spektrometresinde deneylere tabi tutuldu. ESR frekansına bağlı sinyal büyüme faktörleri ölçülerek etilbenzen çözgen ortamındaki c = 34,1 mg cm"3 konsantrasyonlu örnek için EPR spektrumu elde edildi. DNP parametreleri bulunarak Çimenoğlu (1999)' nun elde ettiği DNP parametreleriyle karşılaştırıldı ve sonuçlar tartışıldı.
Özet (Çeviri)
Nuclear Magnetic Resonance (NMR) and the Overhauser Effect (OE) type Dynamic Nuclear Polarization (DNP) have been used to study the suspensions of MC- 30 liquid asphalt in the solvent mediums benzene, toluene, ethylbenzene, mesitylene, tetralin and chlorobenzene in a weak magnetic field of 1,437 mT. In this method, intermolecular spin-spin interactions occur between diffusing nuclear spins in the solvent and unpaired electron spins in the liquid asphalt. The samples used in this study have been prepared by Çimenoğlu (1999). The asphalt used is the MC-30 liquid petroleum asphalt, which is originated from Libyan and supplied from the refinery of Tupraş in Izmit. Benzene, toluene, ethylbenzene, mesitylene, tetralin and chlorobenzene have been used as the solvent medium. These samples prepared in three different concentrations have been investigated experimentally in a weak field double resonance NMR spectrometer. By measuring signal enhancement factors which depend on ESR frequency, the EPR spectrum has been obtained for the sample having a concentration of 34,1 mg.cm"3 in the solvent medium of ethylbenzene. DNP parameters have also been found, and these parameters have been compared with DNP parameters obtained by Çimenoğlu (1999) and the results have been discussed.