Çeşitli kaba yemlerin suda çözünebilir ve çözünemez fraksiyonlarının rumen parçalanabilirliğine etkilerinin in vitro yöntemlerle saptanması
Determination of effcets of water soluble and insoluble fractions of various roughages on rumen degradability with in vitro methods
  1. Tez No: 154149
  2. Yazar: FATMAGÜL GÜRBÜZOL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET ÇEŞİTLİ KABA YEMLERİN SUDA ÇÖZÜNEBİLİR VE ÇÖZÜNEMEZ FRAKSİYONLARININ RUMEN PARÇALANABİLİRLİĞİNE ETKİLERİNİN İN VİTRO YÖNTEMLERLE SAPTANMASI Bu araştırma; işlem görmemiş ve NaOH ile işlenmiş buğday samanı ile mısır silajının suda çözünebilir besin maddeleri miktarının belirlenmesi ve bu yemlerin rumendeki fermantasyonlarının incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın yem materyalini işlem görmemiş buğday samanı (Triticum aesfivum), %1.5 ve %3.0 NaOH ile işlenmiş buğday samanı ile mısır silajı (Zea mays) oluşturmaktadır. İşlem görmemiş buğday samanı ve mısır silajının OM, HP, HY, HK, NDF, ADF, ADL ve toplam şeker içerikleri (KM'de) sırasıyla; 83.5±0.06, 2.7±0.05, 1.1±0.09, 8.5±0.06, 84.9±0.03, 59.4±0.57, 12.9±0.37, 4.5±0.07; 83.3±0.20, 7.1 ±0.20, 2.5±0.11, 5.8±0.02, 57.3±1.03, 30.3±0.21, 5.3±0.67 ve 2.1 ±0.00 olarak saptanmıştır. Yem örneklerinin suda çözünebilir besin maddelerinden arındırılması için örneklerin filtre kağıdından süzülmesi, naylon kesede yıkanması ve NDF çözeltisinde kaynatılıp Büzülmesinden oluşan üç farklı yöntem uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT DETERMINATION OF EFFECTS OF WATER SOLUBLE AND INSOLUBLE FRACTIONS OF VARIOUS ROUGHAGES ON RUMEN DEGRADABILITY WITH IN VITRO METHODS The research was carried out to determine amounts and effects of water soluble fractions of treated and untreated wheat straws and mazie silage on rumen fermentation of these feeds. Feed materials of the research were wheat straw (Triticum aestivum), 1.5%, 3.0% sodium hydroxide (NaOH) treated wheat straw and maize silage (Zea mays). OM, CP, CF, CA, NDF, ADF, ADL, hemicellulose and total sugar (TS) components of the untreated wheat straw and maize silage were 83.5±0.06, 2.7±0.05, 1.1±0.09, 8.5±0.06, 84.9±0.03, 59.4±0.57, 12.9±0.37, 4.5±0.07; 83.3±0.20, 7.1 ±0.20, 2.5*0.11, 5.8±0.02, 57.3±1.03, 30.3±0.21, 5.3±0.67 and 2.1 ±0.00 %, (at DM basis) respectively. Filtering through filter paper and nylon bag, boiling and filtering with NDF solution methods were used to remove water soluble fractions from feed samples.