Fiber optikli geniş algılama alanlı algılayıcının tasarımı
Design of sensor with wide dedecting area with fiber optic
- Tez No: 154152
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ELDAR MUSAYEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Cismin çapını algılamak için bir alıcı devre tasarlanmıştır. Devrede alıcı olarak fototranzistör kullanılmıştır. Fototranzistörün çıkış gerilimini karşılaştırma işlemi yapan ve analog sinyali sayısal sinyale çeviren bir işlemsel kuvvetlendirici kullanılmıştır. İşlemsel kuvvetlendiricide, belirlenen eşik gerilimi ile fototranzistörün çıkış gerilimi karşılaştırılır. İşlemsel kuvvetlendiricinin çıkışında ise cismin çapma karar verecek mikrodenetleyici bulunur. Mikrodeneüeyici cismin çap değerini 7 parçalı gösterim ekranına gönderir. Alıcı ünitesinde ilk olarak görüntü taşıyan tek modlu fiber optik kablo kullanılmıştır. Bu kablolar tasarlanan algılama alanına 4 er mm aralıkla yerleştirilmiştir. Kabloların çıkışları alıcı elemanlarla, plastik malzemeden yapılmış kılıf ile birleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT For determining an objects a receiving circuit has been designed. Phototransistors have been used in the circuit as a receiver. An operational amplifier that turns an analog signal to digital signal has been used. In the operational amplifier the determined threshold voltage is compared to fototransistors output voltage. In the operational amplifier output a microcontroller that will determine the diameter of the object is located. The object diameter was displayed on the 7 segment led screen via microcontroller. In the receiving unit firstly a single mode image carried fiber optic cable' has been used. These cables have been placed in the planned dedection area with a distance of 4 mm. from each other. The cable outlets are attached to the receiving elements with a plastic cover.