Seyehat maliyeti yöntemi ile doğal kaynakların ekonomik değerinin belirlenmesi; Kastro örneği
Determining the economic vaule of natural resources by using travel cost method; Kastro model
  1. Tez No: 154234
  2. Yazar: FATİH YILMAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET KUBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Ill ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ SEYAHAT MALİYETİ YÖNTEMİ İLE DOĞAL KAYNAKLARIN EKONOMİK DEĞERİNİN BELİRLENMESİ; KASTRO ÖRNEĞİ. FATİH YILMAZ Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman : Yrd. Doç. Dr. Ahmet KUBAŞ 2004, 139 Sayfa Jüri : Prof. Dr. İ. Hakkı ÎNAN Yrd. Doç. Dr. Ahmet KUBAŞ Yrd. Doç. Dr. Nurcan KUBAŞ Doğal kaynakların ekonomik değerinin belirlenmesinde kullanılan Seyahat Maliyeti Yöntemi ile ilgili çalışmalar, özellikle ABD ve Avrupa ülkelerinde uzun yıllardır yapılmaktadır. Bu çalışmaların yapılmasındaki amaç, doğal kaynakların topluma sağladığı faydaların ve bu kaynakların çevre kirliliğinden görmüş olduğu zararların rasyonel olarak ortaya konmasıdır. SMY'nin dayandığı temel ilke; pazarda alınıp satılamayan bir doğal kaynağa (rekreasyon alanına), belirli bir zaman dilimi içinde gerçekleşen ziyaretler ile, bu alanı ziyaret etmek için yapılan harcamalar arasındaki tamamlayıcılığa dayanarak rekreasyon alanının ekonomik değerinin belirlenmesidir. Doğal kaynaklar ve hizmetler için insanların harcadıkları seyahat süresi ve maliyetlerinin, bunları etkileyebilecek çeşitli değişkenler ile birlikte, belirli bir sistem içinde incelenmesi ve sonuç olarak tüketici faydasının ve ekonomik değerin ortaya çıkarılmasıdır. Seyahat Maliyeti Yöntemini uygulamak üzere seçilen Kastro; pek çok doğal güzelliğe sahip, Karadeniz kıyısında bir plaj ve kamping alanı olup, Trakya' nın en güzel turizm ve rekreasyon alanlarından biridir. Yılda yaklaşık 50 bin kişi tarafından ziyaret edilen bu alan, önemli bir rekreasyonel talep ile karşı karşıyadır. Araştırma ile, alana olan rekreasyonel talebin analizi yapılarak; alam ziyaret eden bireylerin ziyaret sayışım etkileyebilecek faktörler belirlenmeye çalışılmışta. Ziyaretçilerin alam görmek için yaptıkları seyahat masrafları ile ziyaretçilerin yaşı, eğitim durumu, gelir düzeyi, aile büyüklüğü vb. sosyo-ekonomik değişkenler tespit edilerek değerlendirilmiştir. Ayrıca, alanın sahip olduğu doğal güzelliklerin ve çevre kalitesinin, bireylerin ziyaretleri üzerindeki etkisi de araştırılmıştır. Araştırmada, doğal kaynakların değerleme yöntemlerinden biri olan; ziyaretçilerin alanın çevre kalitesi için biçtikleri gönüllü değeri ifade eden“Şartlı Değerleme Yöntemi'”ne ilişkin bulgulara da yer verilmiştir. Anahtar Kelimeler : Ekonomik Değer, Doğal Kaynaklar, Seyahat Maliyeti Yöntemi.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY MASTER THESIS DETERMINING THE ECONOMIC VALUE OF NATURAL RESOURCES BY USING THE TRAVEL COST METHOD; KASTRO MODEL. FATİH YILMAZ Trakya University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Adviser : Associate Professor Dr. Ahmet KUBAŞ 2004, 139 Page Jury : Professor Dr. İ. Hakkı ÎNAN Associate Professor Dr. Ahmet KUBAŞ Associate Professor Dr. Nurcan KUBAŞ Studies related to the TCM, which is used for determining the economic value of natural resources, have been made for a long time particularly in the US and Europe. The purpose of these studies is bring out the utilities of natural resources and the harms of environmental pollution suffered by those natural resources. The main principle of the TCM is to determine the economic value of a recreation area which cannot be traded (among buyers and sellers) in the market. That principle is based on the complementary relation between the visits made to the recreation area and the costs incurred for making those visits in a certain time period. In other words, it is the examination of the travel costs (including time costs) incurred for natural resources and services, with some variables which can affect those travel costs in a certain system and as a result it is the determination of consumer benefit and economic value. Kastro which was chosen for applying the TCM has a great variety of natural beauties. It is as a beach line and a camping area on the coast of the Black Sea is one of the most beautiful tourism and recreation areas in Thrace. It faces an important recreational demand each year with a nearly 50 thousand people visiting. The analysis of the recreational demand for the area was made, and the factors that could affect the number of people visiting the area was tried to be determined in the research. Travel costs incurred by the visitors and some socio-economic variables of the visitors like age, education, income level, size of family etc. were determined and evaluated. In addition, the influence of the natural beauties and the environmental quality on the visitors were studied in the research. Findings related to the“Contingent Valuation Method”(one of the valuation methods of natural resources which expresses the voluntary value of visitors for environmental quality of the area) was also included in the research. Key Words : Economic Value, Natural Resources, Travel Cost Method.