1-2-4-5 benzen tetrakarbosilik asitin II B grubu geçiş metalleriyle yaptığı bileşiklerin sentezi ve özelliklerinin incelenmesi
The synthesis of compaunds formed between 1-2-4-5 benzen tetracarbxylic acid and II B group transition elements and study of their behaviour
  1. Tez No: 154233
  2. Yazar: ALİ ÖVÜNÇ SAKARYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ADİLHAN FEYİZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Bazı bazik metaller (sodyum ve potasyum) ve geçiş metallerinden çinko, kadmiyum ve cıvanın naftenik asitler ile verdikleri naftenatlar, biyolojide, ziraatte, tıpta ve diğer alanlarda büyük öneme sahiptir. Buda anorganik sentezlerde naftenatların ve onun koordinasyon bileşiklerinin incelenmesine neden olmuştur. Burada karboksilli asitlerinin kompleks meydana getirmesini ve bunların basit karboksilatlardan farkını belirlemek için çalışmalar yapıldı. Bununla ilgili olarak belli bir metotla 1-2-4-5 Benzen tetrakboksilik asit ile NaOH yada KOH'ın karşılıklı etkisiyle sodyum ve potasyum karboksilat elde edildi Daha sonra subsutüsyon reaksiyonu ile çinko, kadmiyum, cıva naftenatîar sentezlendi. Bu naftenatların sentezinde kullanılan metotlar şunlardır. 1. İki basamaklı yer değiştirme reaksiyona 2. Tek basamaklı reaksiyos 3. Kobalt naftenatları elde ederken pH'a göre paylaşma sabiti ve ekstraksiyon yüzdesi ile değişimlerinin bulunması Çinko karboksüatların optimal sentezi, tek basamaklı yer değiştirme reaksiyonu ile gerçekleşmiştir. Her üç reaksiyonda da pH 7 civarında verim birbirine yakın olmuştur. Bu metodlarla elde edilen naftenatların element analizleri, İR spektrumlar, feiksel ve kimyasal özellikleri incelenmiştir. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY Some alkali metals (sodium and potassium) and zinc, cadmium, mercury part of the transition metals are giving naphthenate compounds with naphthenic acids which are of big importance in the fields of biology, agriculture, medicine and in other fields as well This effected the research of naphthenate and their coordination compounds inorganic synthesis seriously. So the experiments are made to make complex compounds for carboxylic acid and their differences from simple carboxylates. By using a method with the effect of 1-2-4-5 benzene tertacarboxylic acid and sodium hydroxide (or potassium hydroxide), sodium (or potassium) naphthenates are produced. Then with the reaction of substation, zinc, cadmium, mercury naphthenates are synthesized. For these naphthenates synthesis following methods were used. 1. Two steps substitution reactions. 2. One step reaction. 3. While the zinc naphthenate was coming out sharing constant and extraction percentage values depending on pH were found. The optimal syntheses of zinc naphthenates is occurred by a one step reaction. In all three reaction at the pH around 7 the yield was very close. The physical and chemical properties of the naphthenates obtained by this methods analyzed by IR analysis as welL vn