ısı su yalıtımında maliyet değerlendirilmesi
Evaluate of the cost of the heat and water insulation
  1. Tez No: 154237
  2. Yazar: HÜSEYİN GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞÜKRAN DİLMAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Isı ve su yalıüm malzemelerinin inşaat malzemeleri olarak önemleri artmaktadır. Uygun malzeme seçimi ve kurallarına uygun yapım ilgili sektöre ve malzemeye talebi artırır. Bu çalışmada, genel fiyat analizleri ile ısı ve su yalıtım malzemelerinin uzun vadede yapılarda kullanımının uygunluğu araştırılıp, resmi işlerde de kullanımının teşvik edilmesi amaçlanmaktadır. Birinci bölümde çalışma kapsamının içeriği açıklanmıştır. ikinci bölümde ısı ve su yalıtım malzemeleri hakkında teknik bilgilere değinilmiştir. Üçüncü bölümde TS 825'e göre tasarlanan yalıtım modelinin örnek binalarda sağladığı enerji ve yakıt tasarrufu hakkında bilgiler verilmektedir. Dördüncü bölümde ısı ve su yalıtımı uygulamalarındaki maliyetler farklı uygulama şekilleriyle ele alınıp ısı yalıtım malzemeleri arasındaki fiyat analizlerine değinilmiştir. Maliyet karşılaştırması önce tüm bina maliyeti içinde yalıtım maliyetlerinin değerlendirilmesi belli bir yalıtım sistemi ve malzeme için yapılmış; daha sonra yalnız duvar yalıtımı için içerden ve dışaran yalıtım uygulamalarında genleştirilmiş polistiren köpük (EPS) ve haddeden çekilmiş polistiren köpük (XPS) için yalıtım maliyetleri, farklı kaynaklardan elde edilen fiyatlar kullanılarak karşılaştırılmıştır. Ayrıca, mantolama tekniği için Bayındırlık ve Iskan Bakanlığı İnşaat ve Tesisat Birim fiyatlarında kullanıabilecek şekilde poz numaralandırması ile ilgili öneri sunulmuştur. Beşinci bölümde eldeki veriler değerlendirilmiştir. Yapılan hesaplamalar, özellikle yalıtım sonucu elde edilen yakıt tasarrufu da dikkate alındığında, yalıtım maliyetinin yalıtım yapmamak için bir sebep teşkil etmediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Importances of the heat and water insulation materials are increasing. Increase of demand to sector and material can be obtained by the suitable material choice and the instruction according to the rules. The aim of this work is to compare the costs of building or building components with and without insulation and to evaluate the benefit and cost of water and heat insulation in buildings. The subject and scope of the study is explained in Section 1. In Section 2, technical information on heat and water insulation materials is given. Energy and fuel conservations for sample buildings by insulation according to the TS 825 (relevant Turkish Standard) are explained in Section 3. In Section 4, cost analysis of heat and water insulation has been investigated by considering different applications. Comparison of costs has been performed for the costs of insulation as their ratios to the total cost of the building for certain insulation systems and materials. Then the costs of internal and external insulation by using expanded polystyrene foam (EPS) or extruded polystyrene foam (XPS) were compared. A proposal for product designation number was developed for use in the Building and Appliances Unit Price Definitions of the Ministry of Public Works. The data and results obtained are evaluated in Section 5. It is apparent that the cost of insulation is not a valid argument for not aplying insulation, especially in view of the fuel (coal) economy obtained by insulation.