Sanayi atıklarında bazı organik kirleticilerin belirlenmesi
Determination of some organic pollutants from industrial wastes
  1. Tez No: 154236
  2. Yazar: KENAN SEZER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HİLMİ İBAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Çalışmamızda, Trakya Bölgesinin Çorlu-Çerkezköy ilçeleri ve civarında hızlı bir biçimde artan sanayi yapılanması ile birlikte bu bölgenin sanayi endüstrisinin büyük bir kısmını oluşturan tekstil odaklı işletmelerde çeşitli aşamalarda kullanılan sentetik organik boyar maddelerin en geniş sımfım oluşturan azo boyaların, kullanımları sonrası tekstil atık sulan ile birlikte alıcı sulara deşarjları ve bu alıcı sulardaki kalitatif ve kantitatif varlıklarını belirlemeyi amaçladık. Çalışmamızı üç ana safhaya ayırdık: 1. Numune alma basamağı 2. Analit ekstraksiyonu 3. Analiz basamağı Numune alma işlemi klasik yöntemlerle gerçekleştirildi. Analit olarak hedeflenen azo boyarmadde alt sınıfım oluşturan dispers azo boyar maddelerin sudaki çözünürlüklerinin az olması nedeniyle ekstraksiyon, ayırma hunili sıvı-sıvı ekstraksiyon, asit-baz ekstraksiyon ve katı faz ekstraksiyon olmak üzere farklı tekniklerle yapıldı. Analiz basamağı öncesi en büyük problem ekstraksiyon işlemi sırasında analit ile diğer organik kirleticilerin de çekilmesiydi. Bunun üstesinden gelebilmek için silikajel kolon kullandık ve ekstraktlan kolondan dietil eter ile elüe ettik, oluşan renkli bantları ayrı ayrı topladık. Analiz basamağında standart olarak kullanılmak üzere ticari saflıkta temin ettiğimiz bir dizi boyar maddeyi Soxhlet metoduyla saflaştırdık. înce tabaka kromatografısi (TLC), Ultraviolet-Görünür bölge (UV-VIS) spekrofotometre ve Yüksek Performanslı Sıvı Kromatografısi (HPLC-UV) ile yaptığımız tayin çalışmalarında tekstil atık sularında Dispers Red 73 ticari adı ile bilinen boyar maddenin varlığını kalitatif ve kantitatif olarak belirledik. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Factories around the Çorlu and Çerkezköy municipalities, which are mostly manufacturing textile products, are using synthetic organic dyestuffs especially Azo dyes that make up the largest chemical class of dyes. In our work we tried to determine qualitatively and quantitatively the presence of those dyes in the discharge and the receiving waters that are used in the different stage. Our work has been carried out in a three different stage: 1. Sample handling 2. Extraction of analytes 3. Measuring of the analytes Samples were collected by conventional methods. After collection of the samples is completed there had been saved and taken to the laboratory for further treatments. Because of low solubility of dispers azo dyesuffs in the water, for the extraction of analytes different techniques were applied i.e separotory funnel liquid- liquid extractions, acid-base extractions and solid phase extractions. The main problem that occurred during the extraction process comes from other organic pollutants extracted together with the analyte. To overcome this problem samples were taken through silica gel column then eluated with the diethyl ether solution. Formed coloured fractions were then seperately collected. Measurment were carried out by the use of the series of purified dyestuffs solution, which were treated in the Soxhlet apparatus. Determination were performed using those analytical techniques: Thin Layer Chromatography, UV-VIS spectrophotometry and High Performance Liquid Chromatography. Dispers Red 73 called dyestuffs was determined in the discharged factory wastewater. VII