İki buğdaygil bitkisinde farklı dozlarda azot uygulamalarının ot ve tohum verimleri ile verime etkili karakterler üzerinde etkileri
Effect of various nitrogen levels on forage, seed yield, and yield components in two grass plants
  1. Tez No: 154263
  2. Yazar: İLKER NİZAM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ SERVET TEKELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
DOKTORA TEZİ İKİ BUĞDAYGİL BİTKİSİNDE FARKLI DOZLARDA AZOT UYGULAMALARININ OT VE TOHUM VERİMLERİ İLE VERİME ETKİLİ KARAKTERLER ÜZERİNDE ETKİLERİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TARLA BİTKİLERİ ANABİLİM DALI ÖZET Bu araştırmanın amacı, iki buğdaygil bitkisinde farklı dozlarda azot uygulamalarının ot ve tohum verimleri ile verime etkili karakterler üzerinde etkilerini belirlemektir. Araştırma, Tekirdağ susuz koşullarında tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekrarlamak olarak 2002-2004 yılları arasında yürütülmüştür. İki buğdaygil türü olan kök saplı kırmızı yumak {Festuca rubra var. rubra) ve İngiliz çimi (Lolium perenne L.)'ne dört farklı azot dozu uygulanmıştır. Azotlu gübreleme, iki türde de ot ve tohum verimini önemli derecede arttırmıştır. İngiliz çiminde ot üretiminde 24 kg N/da, tohum üretiminde 16 kg N/da uygulamasından en yüksek verim saptanmıştır. Kök saplı kırmızı yumakta en yüksek ot verimi 16 kg N/da uygulanmasında elde edilirken, tohum üretiminde yağışın uygun olduğu 2003 yılında 16 kg N/da, elverişsiz olduğu 2004 yılında 8 kg N/da uygulanmasından en yüksek verim alınmıştır. 2004 ANAHTAR KELİMELER: İngiliz çimi, Lolium perenne L, kök saplı kırmızı yumak, Festuca rubra var. rubra, azotlu gübreleme, tohum verimi, ot verimi
Özet (Çeviri)
Ill Ph.D. THESIS EFFECT of VARIOUS NITROGEN LEVELS on FORAGE, SEED YIELD, and YIELD COMPONENTS in TWO GRASS PLANTS TRAKYA UNIVERSITY GRADUATE SCHOOL of NATUREL and APPLIED SCIENCES DEPARTMENT of FIELD CROPS ABSTRACT The objective of this study was to determine effects of various nitrogen levels on forage, seed yield, and yield components in two grass plants. The study was conducted in randomized split block design with three replications for three years (2002-2004) in Tekirdağ Agricultural Faculty experimental field without irrigation conditions. Four N levels were applied on two grass species, creeping red fescue {Festuca rubra var. rubra) and perennial ryegrass {Lolium perenne L.). Forage and seed yield of two species were significantly increased with nitrogen fertilization. Perennial ryegrass produced the highest forage and seed yield with 24 kg N/da and 16 kg N/da applications, respectively. Creeping red fescue produced the highest forage yield with 16 kg N/da applications. However, creeping red fescue produced the highest seed yield with 16 kg N/da in rainy years while the highest seed yield with 8 kg N/da application in dry years. 2004 KEY WORDS: Perennial ryegrass, Lolium perenne L, creeping red fescue, Festuca rubra var. rubra, nitrogen fertilization, seed yield, forage yield