Tekirdağ ili topraklarında üre hidroliz oranı ve mineralize olan azot miktarları üzerine bir araştırma
A research on the urea hydrolysis rate and mineralized nitrogen amount in the soils of Tekirdağ province
  1. Tez No: 154264
  2. Yazar: KORKMAZ BELLİTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TURGUT SAĞLAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ TEKİRDAĞ İLİ TOPRAKLARINDA ÜRE HİDROLİZ ORANI VE MİNERALİZE OLAN AZOT MİKTARLARI ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Korkmaz BELLİTÜRK Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Yönetici: Prof. Dr. M. Turgut SAĞLAM 2004, Sayfa : 108 Bu araştırma, Tekirdağ ilinden alınan farklı kimyasal ve fiziksel özelliklere sahip olan topraklara uygulanan ürenin hidrolizini ve topraklardaki organik formda bulunan azotun mineralizasyonunu belirleyebilmek amacıyla laboratuarda yürütülmüştür. Bu amaçla üre uygulanmış ve üre uygulanmamış topraklar 14 günlük inkübasyona tabi tutulmuş ve inkübasyon süresince topraklarda günlük olarak (NH +t +NO J +NO ~2 )-N analizi yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, toprak örneklerinin % 90'ı organik maddece yetersiz bulunurken, % 45 'i fosfor bakımından zengin bulunmuştur. Topraklarda bitkiye yarayışlı Fe, Mn ve Cu düzeyleri genellikle yeterli, Zn düzeyi ise yaklaşık bütün topraklarda (% 85) noksan veya kritik düzeylerde saptanmıştır. İnkübasyonun birinci gününden itibaren uygulanan üreden serbest hale geçen (ÜHA) ortalama azot {(NH^+NOT+NO^-N, ppm} değerleri 7. güne kadar artmış, daha sonra yavaş yavaş 14. güne kadar azalmıştır.II Üreden hidroliz olan azot miktarı (ÜHA) muamelesinde, günler (1., 7. ve 14.) ile ölçülen azot {(NH^+NOj+NO^-N, ppm} değerleri arasında 7. gün (G2) ile 1. günde (Gl) 16 nolu toprak hariç diğer 19 toprakta; 7. gün (G2) ile 14. günde (G3) ise 1 nolu toprak hariç diğer 19 toprakta istatistiki olarak önemli bir farklılık bulunmuştur (P2)-N, ppm} miktarları ile kum (%) miktarları arasında negatif yönde önemli ilişkiler (r = -0,629**) saptanırken, kil (%), pH, kireç (%) ve KDK (me/100 g) miktarları arasında pozitif yönde önemli ilişkiler (sırasıyla r = 0,700**, r = 0,464*, r = 0,669** ve r = 0,655**) belirlenmiştir. İnkübasyonun 14. gününde belirlenen azot {(NH^+NOJ+NO^-N, ppm} miktarları ile kireç (%) miktarları arasında da r = 0,588** düzeyinde pozitif bir ilişki belirlenmiştir. İnkübasyonun 7. gününde ise önemli ilişkiler bulunamamıştır. Deneme topraklarındaki üreden hidroliz olan azot oranlan, inkübasyonun birinci gününde % 23,97 ile % 60,57; 7. gününde % 44,99 ile % 78,25 ve 14. gününde ise % 22,66 ile % 60, 59 arasında tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT PH. D. Thesis A RESEARCH ON THE UREA HYDROLYSIS RATE AND MINERALIZED NITROGEN AMOUNT IN THE SOILS OF TEKİRDA? PROVINCE Korkmaz BELLITURK Trakya University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor : Prof. Dr. M. Turgut SA?LAM 2004, Page : 108 In this study, hydrolysis of urea added to soil having different chemical and physical characteristic and collected from Tekirdağ province as well as organic form of nitrogen mineralization were investigated in lab. For this purpose, untreated and urea- treated soils were subjected to 14 day incubation and (NH^+NOT+NO^-N were analysed daily. According to the results, 90 % of soil samples were found to be insufficient in organic matter whereas; 45 % of soil samples were rich in phosphorus. Available Fe, Mn and Cu levels for plants were generally adequate but Zn level was in deficiency or critical level in most of the soil samples (85 %). A continuous increase was observed in the released nitrogen {(NH^+NCK+NOjVN, ppm} levels from the applied urea (UHA) during the days 1 to 7. While it started decreasing from the 7th day onward until 14th day.IV The amount of nitrogen originated from urea hydrolysis (UHA) on different days (day 1, 7 and 14) were compared.