Kuantum tellerinde hidrojen türü yanancı atomların bağlanma enerjisinin göreli olarak incelenmesi
Relativistic consideration of the binding energy of a hydrogenic impurty in quantum well-wires
- Tez No: 154262
- Danışmanlar: DOÇ.DR. EROL OKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET GaAs\AlAs sonsuz kuantum tellerinde bir yabancı atomun relativistik çözümleri bağlanma enerjisinin bulunması için kullanılmıştır. Bu bağlamda subband (yabancı atomsuz,elektrik alansız) çözümleri bulunmuş ve elektrik alan uygulanmasıyla elektron enerjisi varyasyonel olarak hesaplanarak bağlanma enerjisine ulaşılmıştır. Tel geometrisi olarak silindirik ve kare kesitli kuantum telleri seçilmiş ve aradaki farklılıklar vurgulanmıştır. Hesaplamalar gerektiğinde Fortran dilinde yazılan programlarla nümerik olarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The relativistic solutions of an impurity atom are used to find the binding energy in GaAs/AlAs infinite quantum well wires. In this context, the subband energies are first calculated, and then the binding energy is obtained variationally by the electron energy under an applied electric field. Cylndirical and square cross sectional quantum wires have been chosen as the wire geometry and their differences on the binding energy are emphasized. The calculations, if needed, have been carried out numerically with genuine computer programmes in Fortran language.