Sulu koşullarda yetiştirilebilen bazı buğdaygil yem bitkilerinin erken fide döneminde kök ve gövde gelişimi
Root and seeding development in early seedling period of some grass forage crops grown in irrigated conditions
  1. Tez No: 704039
  2. Yazar: SİYAHAN BASAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖSMETULLAH ARVAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma 2021 yılında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Ziraat Fakültesi sera koşullarında yürütülmüştür. Çayır Kelp Kuyruğu (Phleum pratense), Çayır Salkım Otu (Poa pratensis), Domuz Ayrığı (Dactylis glomerata), Kamışsı Yumak (Festuca arundinacea), Kılçıksız Brom (Bromus inermis) çeşitlerinin fidelerinin farklı iki zamanındaki kök ve fide gelişimlerinin incelenmesi amacıyla yürütülmüştür. Deneme tesadüf parselleri faktöriyel düzende beş tekerrürlü olarak yürütüldü. Klorofil miktarı dışında, en yüksek bitki örtü sıcaklığı, fide ve kök uzunluğu, yaprak alan indeksi (YAI), kök hacmi, yaş ve kuru fide ağırlığı, yaş ve kuru kök ağırlığı ikinci söküm zamanında belirlendi. Beş türün ortalaması olarak, en yüksek kuru kök ağırlığı/kuru fide ağırlığı ikinci söküm zamanında elde edilmişse de, Çayır Kelp kuyruğu (0.84 gr) ve Domuz ayrığı (2.02 gr) türlerinde 1. Söküm zamanında elde edilmiştir. En yüksek toplam klorofil oranı Kamışsı yumakta, örtü sıcaklığı, kök uzunluğu ve kuru kök/kuru fide değerleri Domuz ayrığında, yaprak alan indeksi, kök hacmi, yaş ve kuru fide ağırlığı, yaş ve kuru kök ağırlığı Kılçıksız brom bitkisinde belirlendi. Kılçıksız brom fidesinin sulanabilir koşullarda, yerleşme ve rekabet açısından diğer türlerden daha üstün olduğu görülmüştür. Sürdürülebilir çayır mera tesisi için yaprak alan indeksi (YAI), kök hacmi, yaş ve kuru fide ağırlığı, yaş ve kuru kök ağırlığının dikkate alınması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in the greenhouse conditions of Van Yüzüncü Yıl University Faculty of Agriculture in 2021. This study was carried out to investigate the root and seedling development of the seedlings of Meadow Kelp Tail (Phleum pratense), Meadow Bluegrass (Poa pratensis), Pig's Weed (Dactylis glomerata), Reed Feather (Festuca arundinacea), Spineless Bromine (Bromus inermis) seedlings. The experiment was carried out with five replications in the factorial arrangement of random plots. Except for the amount of chlorophyll, the highest vegetation temperature, seedling and root length, leaf area index (LAI), root volume, fresh and dry seedling weight, fresh and dry root weight were determined at the second plucking time. As the average of the five species, the highest dry root weight/dry seedling weight was obtained at the second plucking time, but at the 1st plucking time in Meadow Kelp tail (0.84 g) and Pig weed (2.02 gr). The highest total chlorophyll ratio was determined in Cane ball, cover temperature, root length and dry root/dry seedling values were determined in Pig weed, leaf area index, root volume, fresh and dry seedling weight, fresh and dry root weight in awnless bromine plant. It has been observed that the boneless bromine seedling is superior to other species in terms of settlement and competition in irrigable conditions. It is recommended to consider leaf area index (YAI), root volume, fresh and dry seedling weight, and fresh and dry root weight for sustainable meadow pasture establishment.