Gala gölü ve çevresinde ağır metal derişiminin dinamiği
The dynamic of heavy metal concentration of lake Gala and its surroundings
- Tez No: 154281
- Danışmanlar: PROF.DR. HASAN HAYRİ TOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
m T.C. TRAKYA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ GALA GÖLÜ VE ÇEVRESİNDE AĞIR METAL DERİŞİMİNİN DİNAMİĞİ YÜKSEK LİSANS TEZİ TOPRAK ANABİLİM DALI ÖZET Gala Gölü ve çevresindeki su kaynaklarında ağır metal kirliliğini belirlemek amacı ile yedi ay süreyle, göl dışında 3, göl içinde 6 olmak üzere toplam 9 noktadan su örnekleri alınmıştır. Kurşun, nikel, çinko, bakır, mangan, kadmiyum, demir ve kobalt konsantrasyonlarını ve dinamiğini belirlemek amacıyla yapılan analizler sonucunda, ağır metal konsantrasyonlarının mevsimlere, aylara ve numune alman noktalara göre değişim gösterdiği görülmüştür. Karasaz Pompa İstasyonu'ndan alman su örneklerinde metal konsantrasyonları, diğer noktalara göre daha yüksek bulunmuştur. Ağustos ayında alınan örneklerde kurşun, bakır ve kobalt konsantrasyonları diğer aylara göre yüksek bulunmuştur. Mayıs ayında nikel, mangan, kadmiyum, kobalt, demir ve çinko konsantrasyonlarında bir artış görülmektedir. Özellikle Karasaz Pompa İstasyonu ve İPİ kanalında Mart, Nisan ve Mayıs aylarında yüksek değerler görülmüştür. Metallerin maksimum ve minimum konsantrasyonları aşağıdaki gibidir: Pb: iz düzeyde- 0.177 ppm, Ni: iz düzeyde- 0.056 ppm, Zn: iz düzeyde- 0.050 ppm, Cu: iz düzeyde- 0. 1 25 ppm, Mn: iz düzeyde- 0.553 ppm, Cd: iz düzeyde- 0.019 ppm, Fe: iz düzeyde- 0.332 ppm Co: iz düzeyde- 0.073 ppm. Alman örnekler nikel, çinko, demir ve mangan bakımından genellikle I. Sınıf su kalitesinde olmakla beraber, kurşun, kadmiyum, bakır ve kobalt bakımmdan III. ve IV. Sınıf su özelliği göstermektedir. 2004, 59 sayfa ANAHTAR KELİMELER; Gala Gölü, Ağır Metaller, Su Kalitesi
Özet (Çeviri)
IV TRAKYA UNIVERSITY THE INSTITUTE OF NATURAL SCIENCE THE DINAMIC OF HEAVY METAL CONCENTRATION OF LAKE GALA AND ITS SURROUNDINGS MASTER THESIS SOIL SCIENCE SUMMARY In order to determine the heavy metal pollution in water sources in Lake Gala and its surroundings, water samples has been taken from 9 points- 3 of them outside lake, 6 of them in lake. As a result of analyses made to determine the concentrations and dinamic of lead, nickel, zinc, copper, manganese, cadmium, iron and cobalt, it is determined that the heavy metal concentrations change according to the seasons, months and the points where samples have been taken. It has been seen that the heavy metal concentration in water samples taken from Karasaz pump station are more than the other stations. The concentration of Pb, Cu and Co in the samples in August are more than the other months. It has been seen that in May the concentrations of Ni, Mn, Cd, Co, Zn and Fe has been increased. Especially in Karasaz Pump Station and IP1 chanel the concentration of Mn has increased in March, April and May. Minimum and maximum concentrations of elements are given as in the following: Pb: trace- 0.177 ppm Ni: trace- 0.056 ppm Zn: trace- 0.050 ppm Cu: trace- 0.125 ppm Mn: trace- 0.553 ppm Cd: trace- 0.040 ppm Fe: trace- 0.332 ppm Co: trace- 0.073 ppm The taken samples are usually in I. Class water quality from the point of Ni, Zn, Fe and Mn, however; they are in III. And IV. Class water quality from the point of Pb, Cd, Cu and Co. 2004, 59 pages KEY WORDS: Lake Gala, Heavy Metals, Water Quality