Farklı küspelere ve buğdaya dayalı etlik piliç rasyonlarına β-glukanaz, hemiselülaz, pektinaz ve ksilanaz aktiviteli enzim ilavesinin performansa etkileri
Implications of supplementation of enzymes with β-glucanase, hemicellulasei, pectinase and xylanase activities into different vegetable sources and wheat based broiler diets
- Tez No: 154282
- Danışmanlar: PROF.DR. NİZAMETTİN ŞENKÖYLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
IX Özet Son yıllarda Türkiye'de fitaz enziminin bazı etlik piliç diyetlerine ilave edilmesinin fosfor smdirimini arttırdığı görülmüştür. Ayrıca, beslemecilerin yüksek proteinli tahıllar [örneğin; buğday (yaklaşık %11) ve arpa (yaklaşık %11)] içeren daha ekonomik broyler diyetleri hazırlamasına izin veren enzim preparatlan üretilmiştir. Bununla birlikte, ayçiçeği tohumu, pamuk tohumu ve soya fasulyesi küspelerine dayalı etlik piliç diyetlerinde enzim kullanımı ile ilgili araştırmalar azdır. Buğday veya arpaya dayalı diyetlere bazı enzimlerin ilavesi yararlı olmuştur, fakat mısır-soyaya dayalı diyetlere enzim ilavesi ile ilgili az sayıda çalışmada tutarlı sonuç alınmıştır. Bu çalışmada besin maddeleri bakımından yeterli ve eşit diyetlere biri ksilanaz, diğeri pektinaz, endo-l,3(4)-|3-glukanaz ve hemiselülaz aktiviteli iki ticari enzimin iki halinin (var, yok) etlik piliç rasyonlarma sırasıyla %0.1, %0.2 düzeyinde ilave edilmesinin etkileri araştırılmıştır. Bir günlük yaştaki 240 adet Ross ırkı broyler civcivler bireysel olarak tartılıp, tesadüfi olarak her bir göze 10 hayvan düşecek şekilde 24 kafese yerleştirilmiştir. Hayvanlar, Trakya Üniversitesi Tekirdağ Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü' nün deneme ünitelerinde 0-14 günlük yaşta başlatma (%22 ham protein, 12.77 MJ ME/kg veya 3050 kcal ME/kg), 15-28 günlük yaşlar arasında büyütme (%20 ham protein, 12.98 MJ ME/kg veya 3100 kcal ME/kg) ve 29-42 günlük yaşlarda bitirme (%18 ham protein, 13.40 MJ ME/kg veya 3200 kcal ME/kg) yemleri ile beslenmiştir. Araştırmada kullanılan yemler T.Ü. Tekirdağ Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü'ndeki yem ünitesinde hazırlanmıştır. Daha sonra Gebze'de bulunan bir yem peleüeme tesisinde peletlenmiştir. Civcivlere başlatma, büyütme ve bitirme olmak üzere üç farklı rasyon ve su ad libitum olarak verilmiştir ve deneme odalarında ışık 23 saat aydınlık, 1 saat karanlık olacak şekilde uygulanmıştır. Çalışmanın amacı, soya fasulyesi, ayçiçeği ve pamuk tohumu küspeleri gibi farklı bitkisel protein kaynaklarına ve %20 düzeyinde buğdava davalı veme enzim (ksüanaz.pektinaz, endo-l,3(4)-P-glukanaz ve hemiselülaz aktiviteli) ilavesinin broyler performans parametreleri üzerine etkilerini araştırmaktır. Denemenin sonuçları aşağıdaki gibidir; 1) Farklı bitkisel protein kaynaklarına ve buğdaya dayalı broyler diyetlerine 100 ppm Ronozyme WX + 200 ppm Ronozyme VP ilavesinin 42 günlük yaştaki canlı ağırlık ve ağırlık kazancım arttırma eğiliminde olduğunu göstermiştir. Bununla beraber, 0-42. günler arasındaki yem tüketimi ise düşüş göstermiştir. 2) Enzim ilavesinin ana etkisi, yem etkinliğinde belirgin artış olduğunu göstermiştir (PO.0318). Enzim ilave edilen grupla, edilmeyen kontrol grubu karşılaştmldığmda yem dönüşüm oram 3 puan azalmış, %2 gelişme görülmüştür. 3) Enzim ilavesiyle farklı protein kaynaklan arasında önemli bir fark görülmemiştir. Yalnızca enzim ilavesinin ana etkisinde istatistiki olarak önemli fark gözlenmiştir. 4) Karkas ağırlığı ve abdominal yağ oram da istatistiki olarak enzim ilavesinden etkilenmemiştir. ANAHTAR KELİMELER: bitkisel protein kaynaklan, buğday, enzim, broyler
Özet (Çeviri)
XI Summary Over the last few years in Turkey some broiler diets have been supplemented with phytase to improve phosphorus digestibility. Moreover, most commercially, available enzyme preparations are designed to allow nutritionists to include relatively high-protein grains [i.e., wheat (approximate to 1 1.0%) and barley (approximate to 1 1.0%)] in broiler diets. However, nutritionists have little experience using enzymes in broiler diets based on sunflower meal, cottonseed meal and soybean meal. Although several enzymes have been shown to be beneficial when added to diets based on wheat or barley, few studies have demonstrated consistent response when corn- soybean meal-based diets are treated with enzymes. This study was conducted in which nutritionally adequate and equal diets were fed broilers with or without the addition of two commercial enzymes, one contains xylanase activity, added %0.1 and the other comprises pectinase, endo-l,3(4)-p-glucanase and hemicellulase activity, added %0.2. Two hundred and forty day old broiler chicks of Ross breed were individually weighed and randomly placed into 24 broiler battery cage experimental units of 10 birds in each. Birds were fed with a starter diets (22% crude protein and 12.77MJ ME/kg or 3050 kcal ME/kg) from 0-14 days, and with grower (20% crude protein and 12.98 MJ ME/kg or 3100 kcal ME/kg) diets from 1 5-28 days and finally with finisher (18% crude protein and 13.40 MJ ME/kg or 3200 kcal ME/kg) from 29-42 days of age in broiler experimental units of Department of Animal Science of Trakya University at Tekirdag-Turkey. All the 18 type experimental feeds indicated in Table 3.1 were grounded, mixed and filled into labeled polyetylen sacs in the feed preparing unit of the Department of Animal Science in Tekirdağ and all of them were pelleted in a small pelleting unit in a pad food mixing plant in Gebze-Kocaeli. Feed and water were given to birds ad libitum and experimental room was illuminated for 23 hours light and 1 hour dark.XII The aim of the study was effects of different vegetable protein sources such as soybean, sunflower and cottonseed meal plus %20 wheat with or without enzyme [xylanase, pectinase, endo-l,3(4)-p-glucanase and hemicellulase] on broiler performance parameters. Results of the trial are shown at the below; 1) The data obtained form the present trial have showed that, 100 ppm Ronozyme WX + 200 ppm Ronozyme VP supplementation into 20% wheat plus different vegetable protein source, soybean, or sunflower or cotton seed meal, based diets tended to increase bodyweight and gain at 42 days of age. However, feed intake tended to decrease in this period (0-42 days). 2) Main effect of enzyme supplementation indicated significant increase in feed efficiency (PO.0318). Feed conversion ratio decreased by 3 points in enzyme supplemented groups suggesting 2% improvement compared to non enzyme supplemented control groups. 3) There were not significant differences among vegetable protein sources with respect to enzyme supplementation. Observed significant difference was only the main effect of the enzyme supplementation. 4) Carcass yield and abdominal fat pad were not effected by enzyme addition either. KEY WORDS: vegetable protein sources, wheat, enzyme, broiler