Polivinil alkol destekli organokalay hidrür reaktiflerin yapımı ve indirgeme reaksiyonlarında kullanımı
Synthesis of polyvinly alcohol supported organotin hydrides and used in reduction reactions
  1. Tez No: 154290
  2. Yazar: FULYA BERNA ÇEŞME
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER ZAİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Oldukça yüksek reaktiviteye sahip olan organokalay hidrürler özellikle organik kimyada indirgeme reaktifi olarak ve halka kapanma reaksiyonlarında kullanılmaktadırlar. Bu bileşikler yüksek zehirleyici etkileri ve saflaştırma problemleri nedeniyle ortamda kirlilik oluşturmaktadırlar. Bu çalışmamızın amacı da geniş bir kullanım alam olan organokalay hidrürlerin reaksiyon sonrası saflaştırma problemlerim minimuma indirebilmek için polimere bağlıyarak kullanmaktır. Polimer destekli organokalay hidrür sentezi için Amberlite XE-305 ve Lewatit OC1018 kullanılmış ve birkaç basamakta polimer destekli kalay hidrür bileşiği sentezlenmiştir. Bizim amaçlarımızdan biri de bu polimere alternatif olabilecek polimerler bulmaktır. Çalışmalarımızda reaktif yapımında ilk olarak polivinil alkol kullanılmıştır. Polivinil alkolün hidroksil grubu allil bromür ile reaksiyona sokulmuş, elde edilen bileşiğin allil grubundaki çift bağa radikalik koşullarda n-Bu2SnHCl bağlanmaya çalışılmış, ve elde ettiğimizi düşündüğümüz organokalay bileşiğinin LİAIH4 ile indirgenmesinden sonuç alınamayınca başka polimerler üzerinde aynı reaksiyonların denenmesine karar verilmiştir. Çalışmalara poli(4-vinil fenol) ve poli (sodyum 4-stiren sülfonat) polimerleri kullanılarak devam edilmiştir. Bu polimerlere de öncelikle allil grubu bağlanmaya çalışılmış, fakat poli(sodyum 4-stiren sülfonat) m allillendirilmesi gerçekleştirilememiştir. Poli(4-vinil fenol) e allil bağlanması ile elde ettiğimiz ürün ısı ve ışık kullanılarak nBu2SnHCl ile radikalik koşullarda reaksiyona sokulmuş, ürünün LİAIH4 ile indirgenmesinden istenilen sonuç alınamayınca kalay bağlama işleminde nBu2SnHCl kullanılmasından vazgeçilmiştir. Onun yerine daha az aktif olan nB^SnEb bileşiği ile deneylere devam edilmiş, böylece polimer destekli organokalay hidrür reaktifi elde edilebilmiştir. Aym yöntem polivinil alkol ile de denenmiş ve benzer sonuçlara ulaşılmıştır. Sonraki aşamalarda amacımızı gerçekleştirmek için polivinil alkol ve poli(4- vinil fenol) destekli organokalay hidrür reaktifleri indirgeme reaksiyonlarında kullanılmaya çalışılmıştır. Çalışmalarımız İR ve NMR ile takip edilmiştir. Her iki reaksiyonda da NMR spekturumunda oktil bromürdeki brom bağlı olan karbondaki hidrojenlerin 3.4 ppm de görülen pikin kaybolduğu gözlenmiştir. Yinede sonucun kesin olduğunu söylemek için diğer analiz yöntemlerinin de kullanılarak bu sonuçları desteklemesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Organotinhydrides are used in reduction reactions and in cyclization reactions because of their high reactivity. They also cause pollution because of their toxic effect and their prufication problems. Aim of our study is to use organotin hydrides, with polymer support, in order to minimize their purification problems after the reaction. For the synthesis of polymer supported organotin hydrides, Amberlite XE-305 and Lewatit OC1018 were used as polymer support to tinhydride and these compound was synthesized in a few steps. One of our aims is to find out polymers which can be alternative to these polymers. In our studies, firstly polyvinyl alcohol was used in making aimed reagent. Hydroxy! groups of polyvinyl alcohol's have reacted with allyl bromide in basic conditions then nBu2SnHCl was tried to be bound into the double bond of allyl group of compound that has been obtained under radical conditions; because we couldn't be able to get results we expected from the reduction of organotin compound with LİAIH4, we decided to try out the same reactions on other polymers. Studies continued by using poly (4-vinyl fenol) and poly (sodium 4- strene sulfonat) polymers. First of all, allyl group was tried to be connected to these polymers, but allylation of poly (sodium 4-strene sulfonat) coudn't have been realized. The product that we obtained by tying allyl group to the poly (4- vinyl fenol) has gone into reaction with nBu2SnHCl, under radical conditions, by using light and heat and not having desired results by product's reduction with LİAIH4. The use of nBu2SnHCl was cancelled in tin tying procedure. Instead of nBu2SnHCl, the experiments continued with the compound nBu2SnH2, which is less active, thus polymer supported organotin hydride reagents was obtained. Same method has been used with polyvinyl alcohol and the similar results were obtained. In order to reach our goal in the following steps polyvinyl alcohol and poly (4-vinyl fenol) supported organotin reagents were used in reduction reactions. Our studies were monitored by IR and NMR. In both reactions were observed that signal was disappeared in NMR spectrum that used to seen in 3,4 ppm. In o rder toe laim t hat t his r esult i s c ertain, t he o ther a nalytical m ethods should be used to support these results.