Modern veri tabanlarının kullandığı saklama yöntemleri
The sorting methods used in modern databases
- Tez No: 154291
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURŞEN SUÇSUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi, Modern Veri Tabanlarının Kullandığı Saklama Yöntemleri, T.C. Trakya Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Bilgisayar Mühendisliği Anabilim Dalı. Bilgisayar donanım teknolojisindeki gelişmelere paralel olarak bilgisayarın kullanıldığı alanlar artmış ve bunun sonucunda, yazılımda kullanılan veri tipleri de çeşitlenmiştir. Önceleri sadece metin veriler ve bunların tek anahtarla sıralanması kullanılırken, ilerlemeler yeni veriler için artık yeterli olmamıştır. Sadece metin veriler üzerinde işlem yapan bilgisayarlar, teknolojik imkanların ilerlemesiyle görüntü, ses, hareketli görüntü gibi çok boyutlu verileri de işleyebilir hale gelmişlerdir. Çok boyutlu verilerin kullanımı gerçek görüntüleri işleyebilme olanağı sağlamıştır. Bilgisayar alanında önemli bir gelişme olan bu durum bilgisayarlara olan ilgiyi daha da artırmıştır. Bu teknolojik gelişmelerden sonra, çok boyutlu veri çeşitlerini kullanan veri tabanları artmıştır. Çok boyutlu verilerin düzenlenmesi ve bu veriler üzerinde işlemler yapılabilmesi için, bu verileri bulunduran veri tabanlarına ihtiyaç olmuştur. Bu çalışmada; mevcut olan tek boyutlu ve çok boyutlu verilerin oluşturduğu veri tabanı sistemleri incelenmektedir. Tek boyutlu ve çok boyutlu verilerin saklanması ve bu verilerden oluşan veri tabanı sistemlerinin yapısı, uzaysal veri tipleri ve uzaysal erişim metotları hakkında bilgi verilmektedir. Algoritmalar gerçek veri seti üzerine uygulanmaktadır. Bu tez 2004 yılında yapılmıştır ve 92 sayfadan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Graduate Thesis, The sorting methods used in Modern Databases, T.C. Trakya University, Graduate School of Natural and Applied Sciences, Department of Computer Engineering. As a result of the developments in computer hardware technologies, the use of computers has been increased. In addition to that, data types have been varied. While in Those days, only text data and their sorting whith one key was used, today developments have not been sufficient for new data types. Computers were only processing on text data types. After that the development of technology enabled computers to process on multi dimensional data types like voice, moving images. The use of multi dimensional data types has provided the process of real images. This important development has increased the interest in computers. After these developments in computer technology, the need of databases which use multi-dimensional data types has been increased. In this study, single-dimensional data types and multi-dimensional data types which are the main part of modern databases have been studied. In addition to that, information about the structure of single-dimensional data types, multi-dimensional data types, the spatial data types and spatial access methods has been given. Algorithms on real data sets have been applied. This thesis is submitted in 2004 and consists of 92 pages.