Etkin maddesi 2,4-Dichlorophenoxyacetic acid olan Avenoxan herbisidinin Allium cepa L. ve Allium sativum L. üzerine sitogenetik etkisi
The cytogenetic effects of Avenoxan effective substance 2,4-Dichlorophenoxyacetic acid on Allium cepa L. and Allium sativum L.
  1. Tez No: 154294
  2. Yazar: GÜL TARTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FİSUN KAYMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Çalışmamızda Avenoxan herbisidinin, farklı konsantrasyon ve muamele sürelerinde Allium cepa L. ve Allium sativum L.'nin kök hücreleri üzerindeki sitogenetik etkisi araştırılmıştır. Bu çalışmada Avenoxan' in 0,l ug/ml, 0,2ug/ml ve 0,4ug/ml'lik konsantrasyonları 3,6 ve 12 saat süreyle kök uçlarına muamele edilmiştir. Avenoxan' in Allium cepa L. ve Allium sativum L.'nin kök ucu hücrelerinde anafaz ve telofaz'da köprü, C-mitoz, mikronucleus, fragment, hücre kümelenmesi, multipolar anafaz ve telofaz gibi kromozom anormalliklerine neden olduğu görülmüştür. Araştırmamızda elde edilen sitogenetik ve istatistiksel sonuçlara göre Avenoxan Allium cepa L. ve Allium sativum L.'nin kök ucu hücreleri üzerinde sitotoksik ve genotoksik etkilidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the present study, the cytogenetic effects of Avenoxan were investigated on root tips of Allium cepa L. and Allium sativum L. at different concentrations and treatment periods. Root tips were treated with 0,lug/ml, 0,2ug/ml and 0,4ug/ml concentrations of Avenoxan for 3,6 and 12 hours treatment periods. It has seen that Avenoxan induced bridge, C-mitosis, micronucleus, fragment, cell aggregation, multipolar anaphase and telophase on root tips of Allium cepa L. and Allium sativum L. at anaphase and telophase of mitosis. According to the cytogenetic and statistical results obtained in our study, Avenoxan is genotoxically and cytotoxically effective on root tip cells of Allium cepa L. and Allium sativum L. u