IBX ile imin bileşikleri sentez çalışmaları
Imine compounds synthesis studies with IBX
  1. Tez No: 154295
  2. Yazar: GÜLİZAR YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESUT KAÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Yüksek Lisans Tezi Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı ÖZET Bu çalışmada, amin bileşiklerinden yola çıkarak, IBX (o-iyodoksibenzoik asit) kullanılarak, imin bileşiklerinin sentezi denenmiştir. Hedeflenen ürünlerin sentezi için 5 değişik amin başlangıç maddesi kullanılmıştır. Bunlardan ikisinin (dietilamin, sMoheksilamin) oksidasyonu sonucunda oluşan ürünler tayin edilebilmiştir. Diğer ikisinin (trans-2-aminosikloheksanol ve 2-aminobenzilalkol) aynı şartlardaki IBX ile reaksiyonu sonucunda elde edilen ham ürün karışımı saflaştırılamamıştır. Bu 5 amin bileşiği içinde sadece dietilamin' in IBX ile reaksiyonu sonucunda tahmin edilen imin bileşiği elde edilmiştir; Anilinin IBX ile yükseltgenmesi sonucunda saflaştırılan ürünün yapısı tayin edilememiştir.
Özet (Çeviri)
Master Thesis Trakya University Graduate School of Natural and Applied Science Deparment of Chemistry SUMMARY In the present study, we attempted to synthesis imine derivatives starting from amine compünds by using IBX. For the synthesis of the intended products, 5 different amines were used as substrats. Two products were determined which formed from oxidation of two amines (diemylarnine and cyclohexylamine). Raw product mixture, which obtained from other two amines (2-aminocyclohexanol and 2- aminobenzylalcohol), could not be purified in the same conditions with IBX. Expected imine compound was obtained only by the reaction of IBX and (Hemylamine. The product which formed from the oxidation of phenylamine by IBX could not be determined. 11