Çoklu ortam veri tabanları ve uygulamaları
Multimedia databases and applications
- Tez No: 154297
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURŞEN SUÇSUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi, Çoklu Ortam Veri Tabanları Ve Uygulamaları, T.C. Trakya Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Bilgisayar Mühendisliği Anabilim Dalı. Bilgi teknolojisindeki hızla artan gelişmeler sonucunda, toplanan, derlenen ve saklanan veri tiplerinde de değişiklikler olmuştur. Daha önceleri salt metin girdi ve çıktısı yapabilen bilgisayarlar, teknolojik imkanların ilerlemesiyle görüntü, ses, akan görüntü gibi çoklu ortam verilerini de işleyebilir hale gelmişlerdir. İnsan beyninde bir salt metinden daha fazla iz bırakan çoklu ortam verileri, bilgisayarlara olan ilgiyi daha da arttırmıştır. Bu eğilime bağlı olarak; görevleri bilgiyi derleme, toplama ve saklama olan veri tabanı yönetim sistemleri de çoklu ortam verileri için yetersiz kalmışlardır. Çoklu ortam verilerinin düzenlenmesi ve bu verilere büyük miktarda bilgi bulunduran saklama alanlarından erişilmesi gerekliliği, çoklu ortam veri tabam sistemi kavramı ihtiyacım doğurmuştur. Bu çalışmada; mevcut olan çoklu ortam veri tabam sistemi incelenmektedir. Çoklu ortam veri tabam sisteminin genel yapısı, uzaysal veri tipleri ve uzaysal erişim metotları hakkında bilgi verilmektedir. Algoritmalar gerçek veri seti üzerine uygulanmaktadır. Bu tez 2004 yılında yapılmıştır ve 95 sayfadan oluşmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Sabit ızgara, Izgara dosyası, Dörtlü ağaç, Z sıralaması, Hubert eğrisi, Gray kodu, R Tree.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Graduate Thesis, Multimedia Databases And Applications, T.C. Trakya University, Graduate School Of Natural And Applied Sciences, Department Of Computer Engineering. The rapid enhancements in information technology have changed the types of collected, compiled and stored data. The computers that can only manipulate pure textual input and output before that, can process multimedia datas like image, sound and video after technological improvements. Multimedia data that leave more marks in human brain than pure text increased interest for computers. Depending on this trendency database management systems that have tasks like collecting, compiling and storing data are insufficient for multimedia data sets. Tuning multimedia data sets and necessity of accessing storage space that includes great data brings about requirement of multimedia database system concept. In this work, existing multimedia database system is studied. The information about basic structure of multimedia database system, spatial data types and spatial access methods ara given. The algorithms ara applied on real data sets. This work is done in 2004 and consists of 95 pages. KEYWORDS: Fixed Grid, Grid File, Quad Tree, Z-order, Hubert Curve, Gray Code, R Tree