Content-based multimedia information retrieval
İçeriğe-dayalı çoklu-ortam bilgi erişimi
- Tez No: 77278
 - Danışmanlar: PROF. DR. ESEN ÖZKARAHAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
 - Yıl: 1998
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 229
Özet
ÖZET Son yıllarda, çoklu ortam verileri ve teknolojisinde önemli bir patlama gerçekleşti. Çoklu ortam verilerini kullanan modern uygulamaları destekleyen pek çok araştırma ve dizge geliştirme grubu, özellikle çoklu ortam veri tabanları üzerinde yoğunlaştı. Çoklu ortam verileri, metin ve resim gibi statik veya durağan veriler ile ses ve video gibi zamana bağlı olarak değişen dinamik veya sürekli verilerden oluşur. Geleneksel veri tabanları farklı tiplerdeki çoklu ortam verilerini saklama, işleme ve sorgulama yeteneğine sahip değildir. Buna bağlı olarak, bu veri türlerini kullanan uygulamaları mükemmel olarak ifade edebilecek bir kavramsal modele gereksinim duyulmaktadır. Çoklu ortam verilerinin otomatik olarak üretilebilecek bazı özellikleri, örneğin, resimde renk histogramı, doku; seste format, saniyedeki bayt sayısı vs., erişim ve sorgulama açısından önem taşır ama yeterli değildir. Bilgisayar tarafından üretilebilecek fiziksel özelliklerin ötesinde, çoklu ortam verilerinin anlam bakımından içeriği de sorgu aşamasında çok gereklidir. Böylelikle, tasarlanan kavramsal modelin çoklu ortam nesneleri, ve bunların hiyerarşik bir model içinde yer alan üst ve alt nesneleri arasındaki olası tüm ilişki türlerini (konum, zaman, ve kavramsal ilişkiler dahil olmak üzere) ifade edebilme yeteneğine sahip olması gerekir. Ayrıca, nesneler arası ilişkilerin ötesinde, nesnelerin kullanıcının yorumuna bağlı olan özellikleri de, tasarlanan bu kavramsal model tarafından ifade edilebilmelidir. Belirtilen bu kavramsal modele bağlı olarak, nesnelerin hem fiziksel hem de yoruma dayalı özelliklerini, ve nesneler arası ilişkileri kullanan bir sorgulama ve erişim modeli geliştirilmelidir.Çoklu ortam veritabanlarını tasarlarken kullanılan en yaygın yöntem, farklı özelliklerdeki çoklu ortam verilerinin, özellik ve metodlara sahip birer gerçek dünya nesnesi gibi modellendiği, nesneye-dayalı yaklaşımdır. Çoklu ortam nesnelerini, metodlarıyla beraber ilişkisel veritabanı tabloları içinde gösteren nesneye-dayalı ilişkisel veritabanı dizgeleri, büyük nesnelerin standart bir gösterim ve veri modeline sahip olmasını sağlar. Bu model de farklı yapılardaki çoklu ortam veri türlerinin tamamına uyum sağlar. Bu tez çalışması, nesneye dayalı ve içeriğe bağlı bir çoklu ortam veritabanı dizgesi geliştirmektedir. Çalışma iki ana kısımdan oluşur, veritabanı oluşturulması ve erişim aşamaları. Pek çok üniversitenin çoklu ortam veritabanı dizgeleri konusunda çalışan araştırma grupları bulunmaktadır. Araştırmacıların çoğu, nesnelerin özelliklerine dayalı bir gösterim şekli, veya özellikleri otomatik olarak çıkaran bir nesne tanıma sistemi kullanmaktadır. Bu araştırma ise, verinin sadece fiziksel veya otomatik olarak üretilebilecek özellikleri dışında, bilgi içeriğine dayalı bir yaklaşım kullanmaktadır. Nesneye dayalı tasarım, çoklu ortam veri modellemesinin gereksinimlerini karşılamada güçlü bir araç olduğu için, bu tezde nesneye dayalı ilişkisel bir veritabanı olan DB2 kullanılmaktadır. Ayrıca, DB2'nun uzantıları sayesinde fiziksel özellikler kullanarak resim, metin, ve ses tanıma yeteneklerinden yararlanılmaktadır. Böylelikle, bu tez çalışmasında içeriğe bağlı kavramsal modelleme sağlayan bir DB2 uzantısı geliştirilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Recently, there has been explosion in multimedia data and technology. To support modern applications that use multimedia data, numerous researchers and system developers have been focusing on the development of multimedia database systems. Multimedia data comprise of static media, like text and images, that do not vary with time, and dynamic or continuous media, like audio and video, which vary with time. Traditional databases are unable to store, process, and query varying multimedia data types. Therefore, a conceptual model that perfectly represents applications using these data types should be developed. The automatically extracted features of multimedia data, such as, color histogram, layout and texture of an image, format, sampling rate, bytes per second of an audio, and etc. are necessary for retrieval but they are inadequate. The context of information other than physical properties that can be computed by a computer is also very important in the retrieval process. Hence, the conceptual model of the multimedia data should be able to represent all possible relationships (including spatial, temporal, conceptual relationships) between multimedia objects and their sub and super objects that occur in a hierarchical model. Further, besides object relationships, the interpretational properties of the objects, which depend on the observers should be representable in that conceptual model for an efficient content- based retrieval. According to the conceptual model just highlighted, a retrieval model based on both external and interpretational attributes of the objects, and their relationships, should be developed.The most common approach when designing a multimedia database system makes use of the object-oriented technology in which the varying multimedia data types are modelled as real-world objects having attributes and methods. By representing the multimedia objects and methods in relations, the object relational database system allows the large data objects to have a uniform representation or data model that fits into all varying multimedia types. This thesis develops an object-oriented content-based multimedia database. The study consists of two main parts, database population and retrieval phases. Many major universities have research groups working on multimedia information systems. Most researchers use an approach that depends on attribute-based representation of the objects, or a feature-extracted object recognition system. But this study brings an approach that is based on the context of multimedia information; it does not rely only on the external attributes or automatically extracted features of the data. Since the object-oriented design provides a powerful concept to handle the requirements of multimedia data modeling, we use an object-oriented relational database in the thesis: DB2. Moreover, we use the extender capabilities of DB2 which enable us with image, text, and audio recognition using external attributes of those data. Therefore, this thesis brings an extender to DB2 capable of content-based conceptual modeling.