Bulanık veri tabanları ve SQL'de bulanık mantık uygulamarı
Fuzzy databases and fuzzy logic in SQL
- Tez No: 259568
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ SALAHLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Veritabanları, bilgisayar sistemlerinin önemli bileşenlerindendir. Klasik veritabanı sistemleri yalnızca iyi tanımlanmış ve kesin veriler üzerinde işlem yapmaya izin verir. Fakat gerçek yaşamda pek çok uygulama bulanık, iyi tanımlanmamış, kesin olmayan verilerin de işlenilebilmesini gerektiriyor. Bu tür uygulamalara bilgisayarlı tasarım, çoklu ortam, coğrafi bilgi sistemleri vs. alanlardaki uygulamaları örnek göstermek mümkündür. Bu uygulamalarda karmaşık nesneler ve onların arasındaki anlamsal ilişkilerin modelleştirilmesi, bulanık bilgilerin işlenilmesine bağlıdır.Bulanık mantık, 1980 `li yıllardan itibaren veri modellerinin geliştirilmesi için kullanılmaya başladı. Bulanık mantığın veri modellemesine ilave edilmesinde amaç; belirsiz ve kesin olmayan bilgileri veri modellerinde ifade edebilme ve işleyebilme imkânının oluşturulması idi.Bu tez çalışmasında bulanık veritabanlarının bazı teori ve pratik yönleri açıklanmıştır. Bulanık veritabanı işlemlerini anlatmak için yazılım uygulaması geliştirilmiştir.Bulanık veritabanları araştırmalarının çağdaş durumu öğrenilmiştir ve bulanık küme işlemlerinin ayrıntılı açıklaması verilmiştir.Tez çalışmasında klasik ve bulanık ilişkisel veri modelleri kavramları ve tanımları anlatılmıştır. Bulanık birleşim, bulanık kesişim, bulanık seçme, bulanık izdüşümü, benzerlik ilişkileri gibi işlemler anlatılmıştır. Bu işlemler klasik cebir işlemleri ile karşılaştırılmıştır.Tezde bulanık mantıksal veritabanlarına da yer verilmiştir. Kısaca bulanık varlık ilişki modeli ve bulanık genişlenmiş varlık-ilişki modeline değinilmiştir.Bulanık verileri yönetmek ve işlemek için SQL sorgulama dili üzerinde geliştirilmiş bulanık SQL dillerinin yapısı ve işlevleri kısaca anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Databases are a very important component in computer systems. Classical database systems can only deal with well-defined and unambiguous data. In the real world, however, there exist uncertain or imprecise data, which cannot be defined in certain and well-defined form by any means. In evereday life we often make decisions based on a database which can represent and manipulate fuzzy date. Most of databases applications in CAD/CAM, multimedia, geographic information systems, and etc. require the modeling and manipulation of complex objects and semantic relationships with imprecision and uncertainty.Since the early 1980?s fuzzy logic has been used to extend various data models. The purpose of introducing fuzzy logic in database modeling is to enhance the classical models such that uncertain and imprecise information can be represented and manipulated.In the thesis theoretical and practical aspects of fuzzy databases are given. The software application for demonstration some fuzzy database operations was developed.Current state of the fuzzy database researches is learned. Detaily description of the fuzzy set opertaions is given.In the thesis the basic definitions and concepts related to the classical and fuzzy relational models are explained. Fuzzy relational operations, such as union, intersection, projection, selection, smilarity relations and etc. are described. Comparations of this opertaions with classic operations is given.The logical fuzzy database models is discussed in the thesis. Fuzzy entity ?relationship model and the enhanced entity-relationship model are introduced briefly.A structures and functions of the fuzzy extensions of the SQL language, which allow to handle fuzzy data are explained in the thesis briefly.